یک دادگاه پاکستانی حکم صادر کرده است که راجه پرویز اشرف، رهبر حزب رهبر حزب مردم پاکستان و نخست وزیر سابق می‌تواند در انتخابات پارلمانی در ماه آینده، نامزد شود.

به گزارش شبکه خبری " داون " پاکستان، دادگاه عالی لاهور، به ریاست قاضی " ایجازل احسن "، روز دوشنبه، درخواست تجدید نظر اشرف را علیه رای یک هیات انتخاباتی و یک مامور ارجاع که او را فاقد شرایط لازم برای رقابت در انتخابات دانسته است، پذیرفته است.

مامور ارجاع در پاکستان، مسئول نظارت بر انتخابات در یک حوزه انتخاباتی است.

در ۱۵ آوریل، هیات منصفه، اشرف را به دلیل اتهامات مربوط به فساد فاقد صلاحیت لازم برای شرکت در انتخابات مجمع ملی از منطقه " گوجارخان "، مرکز استان پنجاب دانست.

هیات منصفه، همچنین حکم قبلی " خالد ارشد "، یک مامور ارجاع که نامزدی اشرف در هفتم آوریل برای شرکت در انتخابات پارلمانی را رد کرده بود، تایید کرد.

خالد ارشد، نخست وزیر سابق را به اختلاس بودجه‌های توسعه و قوم و خویش گرایی متهم کرده بود.

راجه پرویز اشرف، در ماه ژوئن سال ۲۰۱۲، به عنوان نخست وزیر پاکستان تعیین شد. این حادثه پس از آن‌ رخ داد که دادگاه عالی، " یوسف رضا گیلانی " را به دلیل مخالفت خود با درخواست شوئیتزرلند برای بازگشایی پرونده‌های فساد علیه " آصف علی زرداری " مخالفت کرد، از سمت نخست ووزیری برکنار کرد.

او در ماه مارس ۲۰۱۳ از مقام خود برکنار شد. برکناری وی بر اساس قانون اساسی پاکستان بود که براساس آن، دولت‌ها پس از طی یک دوره پنج ساله، باید از مقام خود کناره‌گیری کنند و تا زمان برگزاری انتخابات، قدرت را به یک دولت انتقالی بسپارند.

قرار است در ۱۱ ماه می انتخابات پارلمانی برای مشخص شدن ۲۷۲ کرسی مجمع ملی و ۵۷۷ در چهار مجمع استانی برگزار شود.