وزیر خارجه روسیه درباره نقض تحریمِ تسلیحاتی شبه‌نظامیان تحت حمایت خارج در سوریه به اتحادیه اروپا هشدار داده و آن را نقض قوانین بین‌المللی خوانده است.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز دوشنبه(۲ اردی‌بهشت، ۲۲ آوریل) در یک نشست خبری گفت که تعهدات بین‌المللی اتحادیه اروپا ایجاب می‌کند که ۲۷ کشور عضو آن از فراهم آوردن تسلیحات و مهمات برای مشتریان غیردولتی دست بکشند.

لاوروف گفت: «منع عمومی این تحریم‌ها اگر به نتیجه برسد، این را می‌گویم چون کشورهای معقولی در اتحادیه اروپا وجود دارند که نگرانی جدی خود را از این اقدام اعلام کرده‌اند، باز هم ما را با تعهدات بین‌المللی اتحادیه اروپا مبنی بر منع تسلیح افراد غیردولتی رو به رو خواهد کرد.»

گروهی از کشورهای حامی مخالفان سوریه هفته گذشته در استانبول، واقع در ترکیه یک جلسه برگزار کردند. دیدار این گروه موسوم به دوستانِ سوریه با تصمیم برای تسهیل تحریم‌های تسلیحاتی موجود برای گروه‌های مسلح در سوریه پایان یافت.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا در تاریخ ۲۸ فوریه این ممنوعیت را تا ۳ ماه تمدید کردند. با وجود این اعضای این اتحادیه همواره توانایی تجدید نظر در این تحریم‌ها را دارند. این ممنوعیت‌ها در تاریخ ۳۱ می منقضی خواهد شد.

جان کری، وزیر خارجه امریکا پس از پایان این دیدار در استانبول در یک نشست خبری گفت که واشنگتن در نظر دارد کمک مالی به شبه‌نظامیان را دو برابر کند.

این در حالی است که سوریه از مارس ۲۰۱۱ صحنه ناآرامی بوده است. در خشونت و ناآرامی‌های این کشور بسیاری از سوری‌ها از جمله تعداد زیادی از نیروهای امنیتی و نظامی این کشور کشته شده‌اند.

دولت سوریه می‌گوید این ناآرامی‌ها از خارج کشور طراحی می‌شوند و گزارش‌ها نشان می‌دهند، شمار بسیار زیادی از شورشیان درگیر با دولت دمشق، اتباع خارجی هستند.

برخی از سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر، شورشیان مورد حمایت خارج در سوریه را به ارتکاب جنایات جنگی متهم کرده‌اند.