درپی درخواست احزاب سیاسی اصلی ایتالیا، جورجیو ناپولیتانو بار دیگر به عنوان رئیس جمهور این کشور انتخاب شده است.

نمایندگان پارلمان و نمایندگان منطقه‌ای ایتالیا روز شنبه(۲۰ آوریل، ۳۱ فروردین) در ششمین رای‌گیری خود، با انتخاب ناپولیتانو ۸۷ ساله، به بن‌بست سیاسی دو ماهه این کشور پایان دادند.

ناپولیتانو با صدور بیانیه درباره تصمیم خود برای نامزدی ریاست جمهوری ایتالیا گفت: با توجه به دلایلی که به من ارائه شد و با احترام به افرادی که پیش از من نامزد ریاست جمهوری شدند، وظیفه خود می‌دانم، خود را برای ریاست جمهوری نامزد کنم.

ناپولیتانو که دوره ریاست جمهوری وی پانزده ماه می ۲۰۱۳ پایان می‌یابد، افزود: در وضعیت سیاسی کنونی کشور، نمی‌توانم از مسئولیتی که ملت به عهده من گذاشته است، شانه خالی کنم.

این در حالی است که وی پیش‌تر اعلام کرده بود پس از پایان دوره هفت ساله ریاست جمهوری‌اش، برای دوره بعدی نامزد نخواهد شد.

انتظار می‌رود ناپولیتانو که با کسب ۷۳۹ رای، رئیس جمهور ایتالیا شده است، به منظور حل بحران مالی این کشور، دولت ائتلافی تشکیل دهد.

بعد از گذشت حدود دو ماه از انتخابات پارلمانی فوریه ۲۰۱۳ میلادی در ایتالیا، بی‌نتیجه ماندن مذاکرات احزاب و تشکل‌های سیاسی برای تشکیل دولت ائتلافی، این کشور را با بحران سیاسی مواجه کرده بود.

نمایندگان پارلمان ایتالیا نیز به رغم پنج دور رای‌گیری، با توجه به رای سفید بیشتر رای‌دهندگان، در انتخاب رئیس جمهور این کشور ناکام مانده بودند.

ناپولیتانو در حالی برای دومین دوره رئیس جمهور ایتالیا شده است که بپه گریلو، رهبر جنبش پنج ستاره، توافق احزاب برای نامزدی وی را نوعی کودتا دانسته و از حامیان این جنبش خواسته است در برابر مجلس نمایندگان تجمع اعتراض‌آمیز برگزار کنند.

این درحالی است که تدابیر ریاضت‌طلبانه اقتصادی دولت کفیل ماریو مونتی، نخست وزیر ایتالیا، نگرانی بسیاری از مردم این کشور بحران زده اقتصادی را برانگیخته است.

ایتالیا در دهه گذشته کندترین روند رشد اقتصادی را در منطقه یورو داشته است.

اروپا از اوایل سال ۲۰۰۸ میلادی با بحران مالی مواجه شده است. ناتوانی در پرداخت قروض، کشورهای به شدت بدهی‌زده اتحادیه اروپا از جمله یونان، پرتغال، ایتالیا، ایرلند و اسپانیا را تهدید می‌کند.