نیروهای رژیم بحرین برای جلوگیری از ادامه تظاهرات علیه مسابقات «فرمول یک» در منامه، پایتخت این کشور از گاز اشک‌آور استفاده کردند.

فعالان ضد رژیم، روز شنبه(۲۰ آوریل، ۳۱ فروردین) در اعتراض به مسابقات فرمول یک که یک‌شنبه برگزار می‌شود، با برپایی تظاهرات، لغو این رویداد ورزشی را خواستار شدند.

بحرینی‌ها می‌گویند، نهاد برگزار کننده مسابقه فرمول یک، «فیا»، باید در اعتراض به اقدامات خشونت‌آمیز رژیم بحرین علیه معترضان، این رویداد ورزشی را لغو کند.

معترضان همچنین رژیم منامه را متهم کرده‌اند از مسابقات اتومبیل‌رانی «فرمول یک گراند پریکس» برای عادی جلوه دادن اوضاع در این کشور حوزه خلیج فارس استفاده می‌کند.

بحرین همچنین روز جمعه، صحنه تظاهرات‌های مشابه بود؛ ده‌ها هزار بحرینی روز جمعه با تظاهرات در بزرگ‌راه البدیع در غرب منامه، لغو این مسابقات را خواستار شدند.

روز پنج‌شنبه نیز معترضان بحرینی در مخالفت با این مسابقات، تظاهرات سراسری برگزار کردند؛ معترضان در چند شهر بحرین از جمله ستره و دراز، با شلیک گاز اشک‌آور و گلوله‌های فلزی از سوی نیروهای رژیم مواجه شدند. نیروهای رژیم منامه همچنین در این تظاهرات ده‌ها معترض را دستگیر کردند.

بحرینی‌ها در ادامه تظاهرات و اعتراضات خود علیه مسابقات فرمول یک، همچنان تاکید دارند، «تا زمانی که سرکوب، دستگیری‌ها و کشتار ادامه دارد، فرمول یک نباید برگزار شود.»

بلوک اصلی مخالف در بحرین می‌گوید در آستانه مسابقات جنجالی فرمول یک در این کشور، بیش از صد نفر دستگیر شده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر نیز اعلام کرد: «مقام‌های بحرینی در آستانه برگزاری مسابقات جایزه بزرگ فرمول یک به منازل مردم این کشور حمله و معترضان مخالف را بازداشت می‌کنند.»

این درحالی است که شرکت‌های حمایت‌کننده از این مسابقات نیز اعلام کرده‌اند، کالاهای خود را در این رویداد تبلیغ نکرده و این هزینه را برای رویدادهای آینده که از حساسیت سیاسی کمتری برخوردار است، استفاده خواهند کرد.

شرکت تامسون رویترز از شرکای تیم ویلیامز فرمول یک و تیم ودافون که از تیم مک لارن حمایت می‌کند از جمله شرکت‌هایی به شمار می‌آیند که مشارکت خود را در مسابقه گراند پریکس محدود کرده است.

برخی از حامیان این مسابقه اعلام کرده‌اند، حمایت خود را به جای مسابقات بحرین بر روی گراندپریکس در ابوظبی که قرار است ماه نوامبر برگزار شود، متمرکز خواهند کرد.

از اواسط فوریه ۲۰۱۱ میلادی، هزاران معترض دموکراسی‌خواه با برپایی تظاهرات، اجتماع و اعتراض در خیابان‌های بحرین، اصلاحات سیاسی، برقراری دموکراسی و کناره‌گیری خاندان آل خلیفه از قدرت را خواستار شده‌اند.

از آغاز خیزش مردمی در بحرین، ده‌ها نفر در سیاست سرکوب‌گرانه آل خلیفه کشته و صدها تن از جمله پزشکان و پرستاران به اتهام درمان انقلابیون زخمی، دستگیر شده‌اند.

این درحالی است که معترضان در بحرین می‌گویند تا دستیابی به خواست خود مبنی بر تشکیل یک دولت منتخب دموکراتیک، به برپایی تظاهرات ضد رژیم ادامه خواهند داد.