" بنیامین نتانیاهو "، نخست وزیر اسرائیل، از منتفی دانستن مسلح کردن شبه‌نظامیان مورد حمایت خارجی در سوریه که با دولت این کشور می‌جنگند، خودداری کرده است.

نتانیاهو، روز پنج‌شنبه در یک مصاحبه تلویزیونی اظهار داشت: «ما خیلی مراقب هستیم. من گفته‌ام که مسلح کردن شبه‌نظامیان این سئوال را مطرح می‌کند که کدام یک از شورشیان باید مسلح شوند و کدام سلا‌ح‌ها به دست آن‌ها برسد.»

در همان روز، " بشار جعفری "، سفیر سوریه در سازمان ملل، رژیم اسرائیل را به همکاری با شبه‌نظامیان سوریه متهم کرد.

جعفری تاکید کرد: «اسرائیل، شریک گروه‌های تروریستی است و به این گروه‌های مسلح اجازه می‌دهد که از خطوط مرزی در جولان اشغالی سوریه عبور کنند. مجروحان شبه‌نظامیان در بیمارستان‌های اسرائیلی درمان می‌شوند و بار دیگر آن‌ها از طریق همین خطوط مرزی به قلمرو سوریه بازمی‌گردند.»

متحدان کلیدی رژیم اسرائیل، از جمله امریکا و اردن در حال حاضر با این شبه‌نظامیان مورد حمایت خارجی در سوریه همکاری می‌کنند.

به دنبال این مصاحبه، " موشه معاز "، یک کارشناس اسرائیلی گفت که برای تل‌آویو این حس ایجاد شده است که هماهنگ با ترکیه، به شبه‌نظامیان تسلیحات عرضه کند.

تل‌آویو، اخیرا تلاش کرده است که روابط خود با دولت آنکارا را بهبود بخشد.

سوریه از ماه مارس ۲۰۱۱، ناآرامی‌های گسترده‌ای را تجربه می‌کند. تعدادی از مردم از جمله، تعداد زیادی از نیروهای امنیتی و ارتش از زمان آغاز آشوب‌ها در سوریه جان خود را از دست داده‌اند.

دولت سوریه می‌گوید که این آشوب و هرج و مرج از خارج کشور هدایت می‌شود و گزارش‌هایی وجود دارد که تعداد زیادی از شبه‌نظامیان از ملیت‌های خارجی هستند.

دمشق می‌گوید که غرب و متحدان منطقه‌ای آن از جمله قطر، عربستان سعودی و ترکیه از شبه‌نظامیان حمایت می‌کنند.