جان کری وزیر امور خارجه امریکا با اشاره به امتناع واشنگتن از به رسمیت شناختن دولت منتخب جدید در ونزوئلا، نتایج انتخابات اخیر این کشور را به چالش کشیده و با طرح درخواست برای بازشماری آراء، مدعی «تخلفات گسترده انتخاباتی» در ونزوئلا شده است.

کری روز چهارشنبه(۲۸ فروردین) در سخنانی در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا گفت هنوز بررسی نشده است که آیا واشنگتن دولت نیکلاس مادورو رئیس جمهور جدید ونزوئلا را به رسمیت می‌شناسد یا خیر.

جان کری اعلام کرد: «این بررسی باید صورت گیرد و من هنوز چنین بررسی نکرده‌ام. ما فکر می‌کنیم که باید آراء(انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا) بازشماری شود.»

وی افزود: «مشخصا اگر تخلفات انتخاباتی زیادی صورت گرفته باشد، ما با سوالات جدی درباره مشروعیت دولت روبرو خواهیم بود.»

اگر چه کری در این سخنان هیچ گونه مدارکی درباره مدعایش مبنی بر تخلفات انتخاباتی در ونزوئلا ارائه نکرد.

این ادعاها در حالی مطرح شد که امریکا پس از روی کار آمدن هوگو چاوز رئیس جمهور فقید ونزوئلا در این کشور در حدود ۱۴ سال پیش، دائما با دولت ونزوئلا مخالف بوده و بارها تلاش هایی برای ایجاد بی ثباتی در دولت سوسیالیست چاوز انجام داده است.

اظهارات مداخله گرایانه جان کری با واکنش تند مادورو روبرو شده است. نیکلاس مادورو رئیس جمهور منتخب ونزوئلا گفت: «جان کری، چشمان خود را از ونزوئلا بردار(دست از مداخله در ونزوئلا بردار). از اینجا بیرون برو. مداخله(در امور داخلی ونزوئلا) کافی است.»

مادورو پیش تر سفارت امریکا در کاراکاس را متهم به دامن زدن به ناآرامی های اخیر پس از انتخابات ریاست جمهوری متهم کرده بود.

وی روز سه شنبه(۲۶ فروردین) تاکید کرد که سفارت امریکا مسئول همه ناآرامی های اخیر در ونزوئلا بوده است. این ناآرامی ها پس از انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه(۲۴ فروردین) در ونزوئلا در گرفته است.

مادورو همچنین افزود سفارت امریکا «همه اقدامات خشونت بار را هدایت و از نظر مالی تامین می‌کند.» مادورو همچنین تصریح کرد که سفارت امریکا از چیزی که وی آن را «گروه های نئو نازی» در ونزوئلا خواند، حمایت می‌کند.

این تحولات در حالی روی داده است که اوو مورالس رئیس جمهور بولیوی روز سه شنبه اتهام های مشابهی را علیه امریکا مطرح کرد و گفت واشنگتن برنامه ای برای کودتا در ونزوئلا دارد. وی همچنین از تلاش های واشنگتن برای به چالش کشیدن نتایج انتخابات ریاست جمهوری در ونزوئلا و دخالت در امور داخلی این کشور انتقاد کرد.

رئیس جمهوری بولیوی همچنین در کنفرانسی مطبوعاتی تاکید کرد که امریکا خود را آماده برگزاری کودتایی در ونزوئلا می‌کند.

وی همچنین پس از درخواست واشنگتن از کاراکاس برای بازشماری آراء انتخابات ریاست جمهوری، اقتدار امریکا برای زیر سوال بردن نتایج انتخابات عمومی در سراسر جهان را رد کرد.

مورالس گفت: «مطمئن هستم که پشت این اظهارات، امریکا خود را آماده برگزاری کودتا در ونزوئلا می‌کند.»

همچنین مادورو رئیس جمهوری ۵۰ ساله منتخب در ونزوئلا، پس از اعتراضات ضد دولتی روزهای دوشنبه و سه شنبه که هفت کشته در این کشور بر جای گذاشت، مخالفان را به تلاش برای کودتا متهم کرد.

سلیا فلورس دادستان کل ونزوئلا پیش تر اعلام کرده بود که در اعتراضات خشونت آمیز مخالفان علیه نتایج انتخابات ریاست جمهوری، هفت نفر کشته و ۶۱ تن زخمی شده‌اند.

مادورو با کسب ۵۰.۸ درصد آراء به عنوان پیروز انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا اعلام شده است. هنریکه کاپریلس مهمترین رقیب مادورو، ۴۹ درصد از آراء انتخابات ریاست جمهوری را به خود اختصاص داد.