با وجود هشدارها مبنی بر احتمال دستیابی تروریست‌ها به سلاح‌های امریکایی، دولت ترامپ برای یک گروه معارضان در سوریه ادوات زرهی فرستاده است.

به گزارش خبرگزاری مسلم پرس،گروه موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه»، از معارضان مسلح مخالف دولت سوریه، سه‌شنبه تائید کرد که اولین محمولۀ ادوات زرهی امریکا را دریافت کرده و وعده حمایت تسلیحاتی بیشتر را نیز دریافت کرده است. 

طلال سلو، سخنگوی «نیروهای دموکراتیک سوریه» به خبرگزاری فرانسه گفت این گروه برای اولین بار وسایل نقلیه زرهی امریکا را دریافت کرده و «این اتفاق در دولت جدید امریکا رخ داده است.»

سلو افزود این تصمیم توسط دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور جدید امریکا گرفته شده، درحالی‌که پشتیبانی دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهور پیشین امریکا از این گروه در این حد نبوده است.

سخنگوی «نیروهای دموکراتیک سوریه» افزود: «قبلاً ما (از امریکا) مهمات و سلاح‌های سبک دریافت می‌کردیم ... با (دریافت) این ادوات زرهی، ما وارد مرحلۀ جدیدی از پشتیبانی (امریکا) شده‌ایم.»

طلال سلو همچنین گفت نیروهای دموکراتیک سوریه دیدارهایی با نمایندگان دولت جدید امریکا داشته‌اند و از آن‌ها قول حمایت‌های بیشتر گرفته‌اند.

 

دولت امریکا نیز تأیید کرده که برای اولین بار برای «نیروهای دموکراتیک سوریه» ادوات زرهی فرستاده است.

سرهنگ جان دوریان، سخنگوی ارتش امریکا گفت این تصمیم از سوی فرماندهان نظامی گرفته شده و به اجرا درآمده است.

گروه موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» عمدتاً از کردهای معارض سوری تشکیل شده که شمار آنان تا مهر سال گذشته دستکم 25 هزار تن بوده است. واشنگتن این گروه مخالف دولت سوریه را مخالفان «میانه‌رو» خوانده و از آن حمایت می‌کند.

چندی پیش، ژنرال کارلتون اِوِرهارت، از فرماندهان ارتش امریکا گفت نیروی هوایی ایالات‌متحده برای گروه‌های شبه‌نظامی نزدیک رقه، از طریق هوایی، سلاح، مهمات و دیگر تجهیزات ارسال کرده است.

گزارش‌ها حاکی است سلاح و مهمات فرستاده‌شده برای مخالفان به‌اصطلاح «میانه‌رو» درنهایت به دست گروه‌های تروریستی تکفیری مانند داعش و جبهه فتح‌الشام (وابسته به القاعده) رسیده است.

باراک اوباما، رئیس‌جمهور پیشین امریکا در آذر امسال موانع و محدودیت‌های موجود درزمینۀ ارسال سلاح و تجهیزات نظامی برای گروه‌های معارض سوری را برداشت تا امکان ارسال سلاح برای مخالفان دولت سوریه فراهم شود.

طبق قانون کنترل صادرات تسلیحات امریکا، ارسال سلاح برای شبه‌نظامیان در سوریه ممنوع است.

روسیه ضمن محکوم کردن این اقدام اوباما، آن را خطرناک توصیف کرد و هشدار داد سلاح‌های امریکایی ممکن است درنهایت به دست تروریست‌ها برسد.

واشنگتن اعتراف کرده است که نمی‌تواند تضمین کند سلاح‌هایی را که برای معارضان در سوریه می‌فرستد درنهایت به دست گروه تروریستی داعش نیفتند.

منبع:presstv