دونالد ترامپ با ادای سوگند ریاست‌جمهوری، چهل و پنجمین رئیس‌جمهور ایالات متحده شد.

به گزارش خبرگزاری مسلم پرس،ترامپ در سخنرانی مراسم تحلیف خود اعلام کرد امریکا را در اولویت قرار خواهد داد.

در شرایطی که تظاهرات علیه رئیس‌جمهور جدید امریکا در شهرهای مختلف، از جمله واشنگتن و لندن برگزار شده است، تمامی نگاه‌ها به دولتی که ترامپ ریاستش را بر عهده دارد، دوخته شده است.

سیاست در دوران ترامپ چگونه خواهد بود؟

امینه تیلور، خبرنگار پرس‌تی‌وی در لندن، گزارش می‌دهد:

میلیون‌ها نفر در سراسر جهان هرگز فکر نمی‌کردند شاهد چنین منظره‌ای باشند. دونالد ترامپ تاجر، ستارۀ تلویزیون و اکنون چهل‌و‌پنجمین رئیس‌جمهور امریکا سوگند ریاست‌جمهوری را برای تصاحب یکی از پرقدرت‌ترین جایگاه‌های دنیای سیاست یاد کرد.

پیش‌تر اولین رئیس‌جمهور سیاه‌پوست امریکا زمام امور را به طور نمادین به ‌کهنسال‌ترین فرماندۀ کل قوای این کشور که در سن 70 سالگی هیچ تجربه‌ای به عنوان یک مقام منتخب ندارد، واگذار کرد.

بریتانیا به همراه مابقی جامعۀ جهانی مضطربانه منتظراست ببیند دورۀ ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ چگونه خواهد بود. آیا ترامپی بر مسند قدرت خواهد آمد که صریح و بی‌پروا سخن خواهد گفت، بی‌تجربگی نشان خواهد داد و کمی هم بی‌ادب خواهد بود؟ یا ترامپی در رأس قرار می‌گیرد که کمی آرام‌تر و رسمی‌تر خواهد بود و دولتی بر سر کار خواهد آورد که کمی هیجان و جذابیت به سیاست امریکا خواهد افزود؟

دیدگاه جهانی او بسیار مهم است و تاکنون نشانه‌های مربوطه بسیار متفاوت بوده‌اند.

چارلز شوبریج، کارشناس مسائل اطلاعاتی و امنیتی، گفت: «کاملاً مشخص است که او تجربه‌ای در سیاست خارجی و مسائل امنیتی ندارد. ترامپ به واسطۀ تجربۀ بالا در امر تجارت و ویژگی‌های دیگرش ممکن رئیس‌جمهور خوبی باشد. مشکل اینجاست که نقطه ضعف‌هایی وجود دارد که او را در مقابل افرادی که به عنوان متحد و مشاور به او نزدیک خواهند شد، قرار خواهد داد. منظور من اتاق‌های فکر، رسانه‌ها و دولت‌های خارجی از جمله بریتانیا است، که نمی‌خواهند شاهد برهم‌خوردن سیاست خارجی خود باشند.»

معترضان در لندن نیز با امریکایی‌هایی که مخالف ریاست‌جمهوری ترامپ هستند، هم‌صدا شده‌اند.

علی‌رغم وعدۀ ترامپ مبنی بر اینکه او می‌تواند امریکا را متحد کند، دولت وی به شدت زیر نظر لفکار عمومی خواهد بود به طوری که نمونه‌اش در تاریخ اندک است. بقیۀ جهان نیز نظاره‌گر خواهند بود و به‌انتظار خواهند نشست.

منبع: presstv