معاون کتابخانه ملی ایران از قاچاق برخی از نسخ بسیار کهن شیعی به خارج از کشور و همچنین معدوم شدن آن‌ها خبر داد و از این اتفاق اظهار تاسف کرد.

به گزارش خبرگزاری مسلم پرس، این مطلب را غلامرضا امیرخانی معاون کتابخانه ملی ایران در جریان نشست خبری پانزدهمین آیین بزرگداشت حامیان نسخ خطی که صبح امروز چهارشنبه ۲۲ دی ماه در محل این سازمان برگزار می‌شود، عنوان کرد و گفت: سوالی که امروز می‌بایست مطرح کرد این است که چرا بسیاری از نسخ خطی از کشور خارج می‌شوند و ما بعد از مدتی متوجه این اتفاق می‌شویم؟ ظاهرا جواب این سوال مشخص است و به مسائل مالی برمی‌گردد، اما واقعا باید عزم جدی در میان مسئولان رده بالای کشورمان به وجود بیاید که میراث فرهنگیمان حفظ شود.

این مقام مسئول در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران افزود: وظیفه حفاظت از میراث مکتوب کشور در درجه اول برعهده کتابخانه‌های بزرگ کشور است و باید از خروج این آثار جلوگیری کنند. چند وقت قبل خبری منتشر شد با این مضمون که تنها یک برگ مینیاتوردار از شاهنامه شاه طهماسب ۱۲ میلیون دلار (یا پوند) در حراج ساتبی فروخته شد.

امیرخانی ضرورت تخصیص بودجه‌های قابل توجه را برای جلوگیری از قاچاق نسخ خطی به خارج از کشور یادآور شد و خطاب به کسانی که این نسخه‌ها را به صورت شخصی در اختیار دارند، گفت: نسخ خطی چیزی نیست که سازمان‌هایی مثل کتابخانه ملی آنها را مصادره کند، اما در عین حال وظیفه چنین سازمان‌هایی است که اجازه ندهند این آثار از کشور خارج شود.

وی در ادامه با بیان اینکه اخبار مربوط به موارد متعددی از خروج نسخ خطی کهن از کشور را شنیده‌ایم که امیدواریم صحت نداشته باشد، توضیح داد: چندی قبل باخبر شدیم که بعضی از نسخ خطی بسیار کهن شیعی از کشور خارج شده و حتی معدوم شده است. این کار با پول هنگفت دشمنان اهل بیت(علیهم السلام) انجام شده و آنها نسخه‌های کهن شیعی ما را به خارج از کشور برده اند و حتی آنها را به کلی از بین برده‌اند.

در این نشست خبری همچنین نجفقلی حبیبی دبیر پانزدهین آیین بزرگداشت حامیان نسخ خطی در همین خصوص گفت: نسخ خطی که نزد مردم است، در معرض آسیب‌های متعدد قرار دارد. این افراد می‌توانند این نسخ را به سازمان‌هایی مانند کتابخانه ملی بیاورند و آنها را به صورت امانی در اختیار این سازمان‌ها قرار دهند تا برایشان نگهداری کنند. این کار هزینه‌ای برای آنها ندارد و در آغاز همه کارهای مربوط به فهرست نویسی و حفاظت و مرمت از آثار توسط این سازمان‌ها برای این نسخ خطی انجام می شود.