آیت‌الله علی اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در سن 82 سالگی به دلیل عارضۀ قلبی درگذشت.

به گزارش خبرگزاری مسلم پرس، خانوادۀ آیت‎الله هاشمی رفسنجانی با انتشار اطلاعیه‎ای اعلام کردند پیکر ایشان در جوار مرقد مطهر حضرت معصومه (س) در شهر مقدس قم به خاک سپرده خواهد شد.

در این اطلاعیه آمده است: «مراسم تشییع پیکر پاک آیت‌الله هاشمی رفسنجانی روز سه‌شنبه 21 دی‌ماه از ساعت 10 صبح از دانشگاه تهران آغاز و پیکر این مبارزۀ نستوه در کنار مرقد مطهر فاطمه معصومه(س) در قم،‌ مبدأ مبارزه آرام خواهد گرفت. در پایان ضمن تسلیت این ضایعه به ملت شریف ایران و رهبر معظم انقلاب و مراجع تقلید امید دارد روح این بزرگ‌مرد با ارواح طیبه،‌اولیای الهی،‌شهدای انقلاب و امام شهدا محشور گردد.»

** حسن روحانی، رئیس‏‎جمهور ایران، پیام تسلیتی به مناسبت رحلت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی منتشر و اعلام کرد اسلام سرمایه‏ای پرارزش، ایران امیری بزرگ، انقلاب اسلامی پرچم‎داری شجاع و نظام مُدبری کم‌نظیر را از دست داد.

روحانی در این پیام نوشت: «حضرت آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی فرزند ثابت‌قدم روح‎الله، همراه و همدل دیرین رهبری، چهرۀ ممتاز و تاریخ‌ساز انقلاب اسلامی و دلسوز واقعی مردم؛ پس از عمری مجاهدت و صبوری به ملاقات حق شتافت. تاریخ چه تقدیر پرمعنایی داشت که آن اسطورۀ حلم و تحمل و ایمان و اعتدال، در روزی به دیدار خداوند متعال شتافت که نقطۀ آغاز خیزش و قیام ملت در دفاع از خمینی کبیر، بنیان‌گذار انقلاب اسلامی بود.»

**آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که یکشنبه به دلیل عارضۀ قلبی در بیمارستان شهدای تجریش بستری شده بود، دعوت حق را لبیک گفت و به دیار باقی شتافت.

**حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، با حضور در بیمارستان شهدای تجریش بر سر پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی حضور پیدا کرد.

**پس از روحانی نیز جمعی از شخصیت‌های سیاسی از جمله اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور نیز به جمع حاضران در بیمارستان پیوستند.

**محمد حاجی آقاجانی، معاون وزیر بهداشت، در این باره گفت: «آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در ساعت 6 با ایست کامل قلبی به بیمارستان منتقل شدند. عملیات احیا یک ساعت و نیم روی ایشان انجام شد اما متأسفانه به نتیجه نرسید. درگذشت یار نستوه انقلاب را تسلیت می‌گویم.»

**بعد از اعلام خبر درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی مردم در مقابل بیمارستان شهدای تجریش تجمع کردند.

** پس از اعلام رسمی خبر درگذشت آیت‌الله هاشمی فاطمه هاشمی، دختر رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، نیز وارد بیمارستان شد. همچنان چند صد نفر در مقابل بیمارستان شهدای تجریش تجمع کرده‌اند که البته با حضور مأموران حفاظتی و امنیتی اجازۀ ورود هیچ‌کس و حتی خبرنگاران نیز به داخل بیمارستان داده نمی‌شود و از طرفی مأموران انتظامات و حراست انتظامی و اطلاعاتی از پذیرش بیماران نیز خودداری می‌کنند.

**در حال حاضر به سرعت بر جمعیت حاضر در مقابل بیمارستان افزوده می‌شود، به طوری که سراسر خیابان ولیعصر تقریبا مسدود شده است و حاضران علی‌رغم تذکرات و برخوردهای ماموران حاضر در محل حاضر به ترک بیمارستان نیستند.

**علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی، نیز دقایقی پیش وارد بیمارستان شهدای تجریش شد.

**حسین مرعشی در گفت‌وگو با فارس گفت: «پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به جماران منتقل شد.» مراسم تدفین ایشان سه‌شنبه ۲۱ دی برگزار خواهد شد.

**رحلت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در رسانه‌های مطرح جهان بازتاب گسترده‌ای داشته است. پس از اعلام خبر رحلت آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی، رسانه‌های مختلف و مطرح جهان از جمله اسوشیتد پرس، رویترز، بلومبرگ، بی‌بی‌سی، ایندیپندنت، واشنگتن پست و ... این خبر را بازتاب دادند.

**آیت‌الله احمد جنتی، رئیس مجلس خبرگان رهبری، درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت.

**محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه، ارتحال حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت.

**اعضای شورای نگهبان در پیامی رحلت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفتند.

**در پی درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی مقامات لشگری و کشوری در حسینیۀ جماران حضور پیدا کردند. عبدالعلی علی‌عسگری، رئیس سازمان صدا و سیما، حسن خمینی، محمد جواد ظریف، سید محمد خاتمی، محسن رضایی، بیژن نامدار زنگنه، علی طیب‌نیا و تعداد کثیری از شخصیت‌های سیاسی هم‌اکنون در این حسینیه حضور دارند.

**نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند، در توییتر خود درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت.

**حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، در توییتر خود نوشت: «روح بزرگ‌مرد انقلاب و سیاست، مظهر صبر و استقامت به آسمان عروج کرد.» 

**امیر کویت درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را در توییتر خود تسلیت گفت.

**آیت‌الله سید محمود هاشمی شاهرودی، نایب رئیس مجلس خبرگان رهبری، با صدور پیام تسلیتی ارتحال آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت.

**هیأت دولت با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «به مناسبت تجلیل از یار دیرین امام و رهبری 3 روز عزای عمومی و روز سه شنبه 21 دی تعطیل عمومی اعلام می‌شود.»

**علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، در پیامی درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت.

**عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، با صدور پیامی ارتحال آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت.

**فؤاد معصوم، رئیس‌جمهور عراق، در پیامی به حسن روحانی درگذشت ایت‌الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت.

**به گزارش ایسنا، سه شنبه 10 صبح مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از مقابل دانشگاه تهران انجام خواهد شد. خبرگزاری ایرنا به نقل از محسن رضایی نوشت: «مراسم تشییع آیت‌الله هاشمی رفسنجانی روز سه‌شنبه در تهران و چهارشنبه در مشهد خواهد بود. آیت‌الله هاشمی در حرم امام رضا دفن خواهد شد.»