روزنامۀ السفیر لبنان به دلیل مشکلات مالی پس از حدود 40 سال تعطیل شد.

به گزارش خبرگزاری مسلم پرس،این روزنامۀ معتبر که با شعار «صدای بی‌صدایان» آغاز به کار کرده بود، پس از چهار دهه شنبه آخرین شمارۀ خود را منتشر کرد.

السفیر در سرمقالۀ صفحه اول خود با عنوان «وطن بدون السفیر» نوشت چاپ این روزنامه متوقف شده است اما «ما همچنان به افق روشن این حرفه می‌نگریم».

این روزنامه یک سال قبل از آغاز جنگ داخلی لبنان (1975-1990) تأسیس شد و با چشم‌انداز پان‌عربیسم (اتحاد نژاد عرب‌ فارغ از باورهای دینی) و مخالفت با سیاست‌های امریکا در خاورمیانه شناخته می‌شد.

بسیاری نیز السفیر را به خاطر حمایتش از جنبش مقاومت حزب‌الله لبنان و دولت سوریه می‌شناسند.

السفیر همچنین بستری مناسب برای برخی روشنفکران و هنرمندان پیشرو در جهان عرب ازجمله محمود درویش، شاعر ملی‌گرای فلسطین، به وجود آورد تا صدایشان شنیده شود.

مارس گذشته طلال سلمان، مؤسس و سردبیر ارشد السفیر، اعلام کرد که این روزنامه تعطیل خواهد شد.

وی در گفتگو با خبرگزاری فرانسه گفته بود: «بودجۀ ما به اتمام رسیده و به شدت به دنبال شریکی هستیم که هزینۀ مالی روزنامه را تأمین کند.»

السفیر رویکردی ملی‌گرایانه داشته و مدافع آرمان فلسطینی بوده است.

روزنامۀ النهار، رقیب السفیر، نیز با مشکلات مالی مواجه است. مقامات این روزنامه از 40 تن از کارکنان خواسته‌اند از ژانویه بر سر کار خود حاضر نشوند. گفته شده این روزنامه نیز تقریباً 15 ماه است که به کارکنانش حقوق نپرداخته است.

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران لبنان اعلام کرده است رسانه‌های چاپی به‌عنوان «حافظۀ ملی لبنان» با «بحران بزرگ ملی» مواجه هستند.

منبع: presstv