وزیر امور خارجۀ روسیه می‌گوید برخی شواهد حاکی از آن است که واشنگتن احتمالاً از جبهة‌النصره محافظت می‌کند تا آن را علیه دولت سوریه به کار گیرد.

سرگئی لاوروف روز دوشنبه در نشست خبری مشترک با ایویکا داچیچ، همتای صرب خود، در شهر بلگراد، پایتخت صربستان گفت: «موارد متعدد نشان می‌دهد که (گروه تروریستی) جبهة‌النصره به نوعی از حمله‌های ائتلاف تحت هدایت امریکا گریخته است.»

لاوروف ادامه داد: «دلایل محکمی وجود داشته و دارد که امریکا از این گروه محافظت کرده تا بتواند در آینده از آن برای براندازی دولت مشروع سوریه استفاده کند.»

این مقام روس اواسط مهرماه گفته بود امریکا در جنگیدن با گروه تروریستی جبهة‌النصره - که به جبهۀ فتح‌‌الشام تغییر نام داده است - جدی نیست.

وی در مصاحبه‌ای که از کانال یک روسیه پخش شد، خاطر نشان کرد مسکو «هیچ واقعیتی مبنی بر اینکه امریکا با جدیت با جبهة‌النصره بجنگد، مشاهده نکرده است.»

لاوروف در آن زمان گفت مسکو نسبت به درخواست‌های واشنگتن برای توقف حمله‌های هوایی روسیه و سوریه علیه تروریست‌های مستقر در حلب، سوءظن دارد.

وی تأکید کرد: «اینکه از ما و نیروی هوایی سوریه می‌خواهند پروازی بر فراز حلب انجام ندهیم (مسئله‌ای) مشکوک است چرا که عمدۀ نیروهای جبهة‌النصره در آنجا هستند و در عین حال برخی نمایندگان مخالفان به اصطلاح میانه‌رو در آنجا حضور دارند، اما در محاصره بوده و چاره‌ای جز پیوستن به النصره ندارند.»

حضور نیروهای طرفدار دولت سوریه در محلۀ الصالحین در شرق حلب (22 آذر 95، عکس از خبرگزاری فرانسه)

این مقام روس افزود: «در مقابل امریکایی‌ها از ما می‌خواهند که با النصره کاری نداشته باشیم زیرا به دلیل حضور مخالفان به اصطلاح میانه‌رو این کار انسانی نبوده و ما (امریکایی‌ها) بعداً با النصره خواهیم جنگید. اما این بعداً هرگز نخواهد آمد. واشنگتن قبلاً در ماه فوریه نیز قول داده بود تا این مخالفان به‌اصطلاح عادی را از النصره تفکیک کند، اما این کار را نکرد.»

وزیر خارجۀ روسیه تصریح کرد: «از کری پرسیدم آیا امریکا طرحی پنهانی برای نجات النصره دارد تا در مقطعی در آینده آن را به نیروی اصلی برای سرنگونی بشار اسد (رئیس‌جمهور سوریه) تبدیل کند. او قسم خورد که چنین چیزی صحت ندارد و گفت آنها حقیقتاً با النصره می‌جنگند.»

لاوروف پیش از این نیز از رویکرد امریکا در قبال گروه تروریستی جبهة‌النصره انتقاد کرده و گفته بود: «آنچه (در سوریه) می‌بینیم، حاکی از بی‌میلی شدید ائتلاف برای حمله به مواضع جبهه‌النصره است.»

منبع: presstv