بر اساس گزارش‌ها، روسیه قصد دارد در بندر طرطوس سوریه یک پایگاه نظامی دائمی بسازد

به گزارش خبرگزاری مسلم پرس روسیه الیوم، ویکتور اوزیروف، رئیس کمیتۀ امور دفاعی مجلس روسیه، چهارشنبه (17 آذر) در یک نشست مطبوعاتی در مسکو از آمادگی کشورش برای امضای توافقنامۀ ساخت یک پایگاه نظامی دائمی در بندر طرطوس سوریه خبر داد.

 اوزیروف بابیان اینکه این توافقنامه در حال نهایی شدن است به زمان ارائۀ این توافقنامه به مجلس برای تصویب آن اشاره نکرد.

 وزارت دفاع روسیه ماه اکتبر (مهر) اعلام کرد پیش‌نویس طرح ساخت یک پایگاه نظامی دریایی دائمی را در بندر طرطوس سوریه به مجلس ارائه خواهد کرد.

منابع پارلمانی روسیه پیش‌تر اعلام کردند مدت زمان قرارداد روسیه و سوریه برای ایجاد این پایگاه نظامی ممکن است 49 سال باشد.

 این در حالی است که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور سوریه، 13 اکتبر گذشته توافقنامۀ حضور نیروهای هوایی روسیه را در خاک سوریه به مدت نامحدود امضا کرد.

نیروها و هواپیماهای روسِ مستقر در فرودگاه حمیمیم سوریه (عکس آرشیوی از اسپوتنیک)

 بر اساس این توافق پایگاه هوایی حمیمیم در غرب سوریه نیز بدون عوارض و مالیات در اختیار نیروهای روسیه قرار گرفت. به موجب این توافقنامه، مسکو می‌تواند نیروهای نظامی خود را در پایگاه هوایی حمیمیم در جنوب شرقی شهر بندری لاذقیه، تا هر زمان که لازم باشد حفظ کند.

روسیه همچنین برای انجام دادن وظایف نیروی هوایی و تأمین امنیت کارکنان آن حق دارد هرگونه مهمات و ادوات نظامی را به سوریه منتقل یا از آن خارج کند. این توافق هنگامی پایان می‌یابد که یکی از طرفین دیگر نخواهد آن را ادامه دهد.

از زمان جنگ سرد تاکنون روسیه یک پایگاه دریایی در بندر مذکور داشته است. این پایگاه در سال 2006 توسعه یافت.

 تأکید پوتین بر قدرت نظامی روسیه

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه می‌گوید ارتش روسیه باید از تجربه در سوریه برای ارتقای هرچه بیشتر تجهیزات جنگی استفاده کند.

وی چهارشنبه (17 آذر) در دیدار با مقام‌های ارشد امنیتی و نظامی روسیه در کاخ کرملین گفت انجام عملیات در خاک سوریه، قدرت ارتش روسیه را اثبات کرده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه (عکس از خبرگزاری فرانسه)

پوتین از افسران ارشد خواست با تکیه بر تجربۀ جنگی در سوریه «ارتش و نیروی دریایی را با تسلیحات» پیشرفته‌تر تجهیز کنند».

روسیه از هشتم مهر 1394 به درخواست دولت سوریه عملیات ضد تروریسم خود را در این کشور آغاز کرده ‌است.

پشتیبانی روسیه از عملیات نیروهای سوری در بازپس‌گیری بخش‌های مهمی در شهر حلب و دیگر نقاط سوریه کمک شایانی کرده است.

سوریه از سال 2011 (1389) صحنۀ درگیری‌های مرگبار است. بر اساس گزارش سازمان ملل حدود 400 هزار نفر در ناآرامی‌های سوریه کشته‌شده‌اند. میلیون‌ها نفر نیز در داخل و خارج از این کشور جنگ‌زده آواره شده‌اند.

منبع: presstv