یک اسیر در زندان گوانتانامو اسراری را در خصوص عربستان سعودی فاش کرد.

به گزارش خبرگزاری مسلم پرس، یک اسیر در زندان آمریکایی گوانتانامو فاش کرد مأموریت مرکز به اصطلاح بازپروری زندانیان در عربستان، جذب تروریستها و اعزام آنها به مناطق دیگر برای جنگ به نفع رژیم سعودی است.

شبکه تلویزیونی المنار با اعلام این خبر، تصاویری از مرکز ارشاد و بازپروری محمد بن نایف در عربستان پخش کرد. مجری تلویزیون سعودی مرکز محمد بن نایف را «مرکز ارشاد و حمایت» معرفی کرد.

ایمن حلاوی، گزارشگر المنار در گزارشی گفت پایگاه اینترنتی نیویورک پست با استناد به اسنادی که به تازگی از درجه محرمانه بودن خارج شده است و به نقل از اظهارات یکی از اعضای برجسته سعودی شبکه القاعده یعنی غسان عبد الله آل الشربی در جلسه استماع در کمیسیون آمریکایی در خصوص زندان گوانتانامو اعلام کرد: مرکز محمد بن نایف، مرکز فریبکاری و اغفال و بازپروری تروریستهای سابق برای جنگ تحت حمایت عربستان است.

آل الشربی برنامه اصلاحاتی دولت سعودی را برنامه‌ای برای افراط گرایی پنهانی توصیف کرد که پول و امکانات زیادی برای آن اختصاص داده است.

آل الشربی گفته است: «سعودی ها بازی دو سویه‌ای به راه انداخته‌اند. با تمام افتخار می گویند با تروریسم خواهند جنگید اما منظورشان این است که از آن حمایت خواهند کرد. سعودی‌ها آنهایی را که به جنگ در یمن و سوریه و حتی در آمریکا ملحق می شوند آموزش می دهند تا از امنیت منطقه‌ای و منافع خود حمایت کنند. می خواهم به صورت مشروط از گوانتانامو خارج شوم و نمی خواهم مرا به برنامه اصلاح ملحق کنند زیرا نمی خواهم عربستان سعودی از من بهره برداری کند و نمی خواهم زیر چتر عربستان بجنگم.»

گزارشگر المنار گفت این بخش کوچکی از گفته های آل الشربی در جلسه استماع است.

این گزارش فاش کرده است صد و سی و چهار بازداشتی سعودی و نه یمنی در چارچوب طرح باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا برای تعطیلی بازداشتگاه گوانتانامو به اردوگاههای اصلاح در جده و ریاض منتقل شده‌اند.

پایگاه اینترنتی نیویورک پست خاطر نشان کرده است شواهدی وجود دارد که اظهارات آل الشربی را تأیید می کند و افشاگری های ویکیلیکس درباره پیامهای الکترونیکی هیلاری کلینتون از جمله آنهاست. پیامهای الکترونیکی هیلاری کلینتون تأیید کننده آن است که داعش ساخته و پرداخته آمریکا با پولهای عربستان و کشورهای عرب خلیج [فارس] است.

گزارش نیویورک پست تأیید کرده است آنهایی که دوره اصلاحات را در عربستان می گذرانند تندروتر می شوند. این گزارش افزود سعید الشهری از برجسته ترین نمونه های شکست این برنامه تروریستی است که به یمن بازگشت و مدیر شاخه القاعده در یمن شد.

نیویورک پست نوشت برنامه اصلاحاتی سعودی حاوی درسهایی است که علمای سعودی متولّی تدریس آن هستند و آنها به مدت سه ماه به این زندانی ها درس می دهند.

المنار سپس به تصاویری از جلسه حضور علمای سعودی در جلسات تدریس در این برنامه بازپروری اشاره کرد که از شبکه تلویزیونی فرانس 24 پخش شده است.

گزارشگر المنار گفت نیویورک پست در پایان گزارش خود نوشت با خروج مشروط آل الشربی مخالفت شد. او همچنان به همراه شصت بازداشتی دیگر در گوانتانامو است.

نیویورک پست این پرسش را مطرح کرد آیا این برنامه پیشگیرانه هدفش جلوگیری از حملات تروریستی است یا برنامه ای برای حمایت و آسان سازی وقوع تعداد بیشتری از این حملات است؟

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان