رئیس جمهوری روسیه اقدام نشریه فکاهی شارلی ابدو در چاپ تصاویری از پیامبر اسلام در سال ۲۰۱۵ میلادی را توهین به اسلام دانست.

به گزارش خبرگزاری مسلم پرس به نقل از بلومبرگ،ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در نشست شورای ریاست جمهوری زبان و فرهنگ روسی در «سنت پترزبورگ» کنترل شدید دولت بر هنر این کشور را امری قابل توجیه دانست.

وی در این باره گفت:مقامات روسیه تلاش می کنند تا از تراژدی هایی مانند حملات تروریستی به هفته نامه فکاهی «شارلی ابدو» در فرانسه جلوگیری شود.

پوتین افزود:همیشه مرز بسیار باریکی میان آزادی بیان و به سخره گرفتن دیگران وجود دارد.

رییس جمهوری روسیه خاطر نشان کرد که هنرمندان باید از تلاش برای ایجاد تفرقه در یک جامعه و یا تحریک احساسات مذهبی اجتناب کنند.

وی افزود:افراط گرایانی که کاریکاتوریست ها را در دفتر شارلی ابدو به دلیل چاپ تصاویر موهن به پیامبر اسلام کشتند در حقیقت به چیزی اعتراض کردند که یک توهین به اسلام بود.

پوتین گفت:در اینجا این سوال مطرح می شود که آیا لازم بود کاریکاتوریست ها به افرادی که برای مسلمانان مقدس و نماینده اسلام هستند،توهین کنند؟

رییس جمهوری روسیه تصریح کرد که مقامات روس نمی خواهند آنچه در پاریس اتفاق افتاد در این کشور تکرار شود و نباید ان حادثه حتی برای لحظه ای فراموش شود.

قتل 12 نفر در نشریه فکاهی شارلی ابدو در ژانویه سال 2015 میلادی موجب شد تا بسیاری این اتفاق را تهدیدی برای آزادی بیان بدانند.

منبع: شبستان