شاهزاده الولید بن طلال، میلیاردر سعودی می‌گوید ممنوعیت رانندگی بانوان در عربستان، میلیاردها دلار برای اقتصاد این کشور هزینه دربردارد.

ولید این سخنان را پس‌ازآنکه در صفحۀ شخصی خود در توییتر گفت زمان لغو ممنوعیت رانندگی بانوان در عربستان سعودی فرارسیده، در بیانیه‌ای مطرح کرد که دفتر وی (10 آذر) آن را منتشر کرد.

وی به دو زبان انگلیسی و عربی در صفحۀ رسمی خود در توییتر نوشته بود: «به این بحث پایان دهید. زمان رانندگی زنان فرارسیده است.»

هرچند ولید هیچ‌گونه منصب سیاسی در عربستان ندارد اما فردی بانفوذ در خاندان سلطنتی به شمار می‌رود و ادارۀ شرکت سرمایه‌گذاری «المملکة» را به عهده دارد. این شرکت که در ریاض مستقر است سهامدار چند شرکت غربی ازجمله توییتر، سیتی‌گروپ و مجموعۀ تفریحی «یورو دیزنی» به شمار می‌رود.

در ادامۀ این بیانیه آمده است ممنوعیت رانندگی بانوان باید لغو شود چراکه این مسئله نه‌تنها به حقوق انسانی آن‌ها مرتبط است بلکه یک ضرورت اقتصادی برای ریاض به شمار می‌رود.

وی با اشاره به نبود یک سامانۀ مناسب حمل‌ونقل عمومی به‌عنوان عاملی که اقتصاد عربستان را به میزان زیادی تحت تأثیر قرار می‌دهد، افزود این موضوع زنان را به استفاده از راننده و تاکسی وادار می‌کند که «هزینه‌های اقتصادی» برای کشور دربردارد.

رانندگی یک زن در عربستان سعودی (تصویر آرشیوی)

 

این شاهزادۀ سعودی خاطرنشان کرد: «حمل‌ونقل عمومی، دست‌کم در حال حاضر، وسیله‌ای کاملاً مناسب برای آنان (زنان عربستانی) به شمار نمی‌رود چراکه حتی مردان سعودی نیز به‌طور کلی از آن استفاده نمی‌کنند.»

ولید افزود: «جلوگیری از رانندگی یک زن موضوعی است که مربوط به حقوق امروز اوست درست مثل ممنوعیت تحصیل وی یا برخورداری از یک هویت مستقل.»

ریاض در حال حاضر با مشکلات اقتصادی دست‌وپنجه نرم می‌کند که از کسری بودجۀ حدود 100 میلیارد دلاری حاصل از کاهش شدید بهای نفت و افزایش هزینه‌های نظامی عربستان نشئت می‌گیرد. بخش زیادی از هزینه‌های نظامی عربستان به تهاجم نظامی این کشور به یمن اختصاص می‌یابد که تاکنون هزاران کشته و تعداد زیادی زخمی به‌جا گذاشته است.

عربستان همچنین مجبور شده یک‌رشته تدابیر ریاضتی را به اجرا بگذارد که لغو برخی از پاداش‌های کارمندان دولت و افزایش بهای روادید ورودی برای ساکنان این کشور و اتباع سایر کشورها را در برمی‌گیرد.

ولید افزود به علت ممنوعیت رانندگی زنان در عربستان، خانوارهای سعودی به‌طور متوسط ماهیانه هزار دلار به راننده‌ها پرداخت می‌کنند که در غیر این صورت می‌توانست برای هزینه‌های دیگر خانواده صرف شود.

وی خاطرنشان کرد با توجه به اوضاع اقتصادی کنونی، رانندگی زنان به یک درخواست اجتماعی فوری مبدل شده است.

عربستان سعودی تنها کشور جهان است که از رانندگی زنان جلوگیری می‌کند. ممنوعیت رانندگی زنان در عربستان از یک فتوای مذهبی روحانیون وهابی نشئت می‌گیرد. زنان در صورت رانندگی در این کشور احتمالاً پس از دستگیری، محاکمه و حتی به ضربات شلاق محکوم می‌شوند.ولید در ادامه گفت: «این‌ها همه اقدامات غیرمنصفانۀ یک جامعۀ سنتی است که ازآنچه احکام دین اجازه داده‌اند بسیار سخت‌گیرانه‌تر عمل می‌کنند.»

مقام‌های عربستان سعودی تاکنون از توجه به درخواست‌های گروه‌های بین‌المللی حقوق بشر برای پایان دادن به آنچه نقض حقوق زنان خوانده شده، خودداری کرده‌اند.

شیخ عبدالعزیز آل شیخ، مفتی اعظم عربستان سعودی فروردین‌ماه با دفاع از ممنوعیت رانندگی زنان گفت این «یک اقدام خطرناک» است که باعث می‌شود «دروازه‌های شر» به روی زنان باز شود.