روزنامه آمریکایی "فایننشال تایمز" گزارش داد: «فرماندهان الحشد الشعبی عراق در حال جذب نیرو برای اعزام به یمن هستند.»

به گزارش خبرگزاری مسلم پرس، منبع مذکور در ادامه نوشت: «الحشد الشعبی با هدف مقابله با ائتلاف سعودی و طرفداران منصور هادی که در حال جنگ با حوثی ها هستند، نیرو جذب می کند تا به یمن اعزام کند.»

 فایننشال تایمز مدعی شد: «حوثی ها با ایران در ارتباط هستند و الحشد الشعبی برای تقویت صفوف آنها اقدام به جذب نیرو کرده است. این مسئله بعد از مطرح کردن اعزام نیرو به سوریه توسط الحشد صورت می گیرد.»

 گفتنی است که الحشد الشعبی نیروهای رسمی عراق هستند که با مصوبه پارلمان این کشور تبدیل به یک نهاد قانونی و ملی شد و به ارتش عراق منضم گردید. الحشد از "حیدر العبادی" فرمانده کل نیروهای مسلح عراق و نخست وزیر این کشور مستقیما دستور می گیرند.

سید عمار حکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق و رئیس ائتلاف ملی عراق ضمن استقبال از این مصوبه، آن را گامی ملی برای ثبات عراق خواند.

بخشی از متن قانون «الحشد الشعبی» یا نیروهای بسیج مردمی عراق که در نشست پارلمان عراق به تصویب رسید به همراه 5 ماده اول این قانون به‌شرح زیر است؛

ریاست‌جمهوری عراق:

بر اساس آنچه پارلمان عراق تصویب و رئیس جمهوری هم با آن موافقت کرد و با استناد به احکام بند (اولا) از ماده 61 و بند (ثالثا) از ماده 73 قانون اساسی، قانون رسمیت یافتن الحشد صادر شد؛

ماده اول: گروه‌ها و تشکیلات حشد شعبی به موجب این قانون، مجموعه‌های قانونی هستند که از حقوق برخوردارند و به عنوان نیروی پشتیبان نیروهای امنیتی عراق به وظایف خود پایبند هستند و تا زمانی که تهدیدی برای امنیت ملی عراق تشکیل ندهند، حق حفظ هویت و ویژگی‌های خود را دارند.

ماده دوم: عناوین و نام‌ها برای تشکیلاتی که تحت عنوان گروه‌ها و تشکیلات حشد شعبی مورد اشاره در ماده 1 فوق‌الذکر مشخص و از سوی کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان و از طریق هماهنگی با دفتر فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق در سایه تدابیری که مستلزم آن است، تصویب می‌شود.

ماده سوم : گروه‌ها و تشکیلات حشد شعبی، ماموریت‌ها و فعالیت‌های نظامی و امنیتی خود را به درخواست و دستور فرمانده کل نیروهای مسلح عراق و از طریق هماهنگی با وی در صورت وجود تهدیدهای امنیتی که مستلزم دخالت میدانی آن برای دفع این تهدیدها و مهار آن باشد، انجام می‌دهند.

 ماده چهارم : به گروه‌ها و تشکیلات حشد شعبی به موجب این قانون، حق استفاده از نیروی لازم و انجام آنچه برای بازداشتن و دفع تهدیدهای امنیتی و تروریستی از عراق لازم است و نیز آزادی شهرها از چنگال گروه‌های تروریستی و حفظ امنیت و نابودی این گروه‌ها و "حامیان" آنها داده می‌شود.

ماده پنجم : دولت و پارلمان عراق ملزم به تامین وسایل و نیازهای نظامی گروه‌های تشکیل دهنده حشد شعبی و دیگر وسایل مورد نیاز آنها برای انجام فعالیت‌های امنیتی و نظامی در صورتی که تهدید امنیتی عراق را هدف قرار دهد، هستند یا نیازهایی که مستلزم باقی مانده این نیروها در حالت آماده‌باش کامل برای دفع این تهدیدها باشد.

منبع:جام نیوز