به گفتۀ مقام‌های عراقی، نیروهای ویژۀ ارتش این کشور در عملیات آزادسازی شهر موصل، پایتخت خودخواندۀ داعش در عراق، حدود هزار تروریست را کشته‌اند.

سرلشکر عبدالغنی الاسدی، یکی از فرماندهان نیروهای ویژه عراق، دوشنبه گفت: «ما در عملیات خود بیش از 990 جنگجوی تروریست را کشته و شمار بیشتری را مجروح کرده‌ایم... خطوط تدارکاتی و مخابراتی آن‌ها با دنیای بیرون قطع و بمب‌گذاری‌های انتحاری آن‌ها نیز کمتر شده است.»

وی ادامه داد: «روحیۀ عناصر داعش درهم‌شکسته است... قوای پیش‌ِ روی ما اندک است و نمی‌تواند پیشرفت ما را متوقف کند.»

بر اساس برآوردهای اولیۀ ارتش عراق، حدود شش هزار داعشی در موصل مستقر هستند ولی الاسدی خاطر نشان کرد این آمار شاید بسیار بیشتر از تعداد واقعی تروریست‌های حاضر در این شهر باشد.

این فرماندۀ عراقی همچنین با اشاره به تغییر تاکتیک‌های عملیاتی نیروهای ارتش گفت: «سربازان با محاصره کردن یک منطقه مسیرهای تدارکاتی تروریست‌ها را قطع و آن‌ها را وادار به عقب‌نشینی می‌کنند.»

سرلشکر عبدالغنی الاسدی، یکی از فرماندهان نیروهای ویژه عراق، (8 آذر 95، عکس از خبرگزاری رویترز)

الاسدی افزود: «در شروع عملیات، پیشروی سریع‌تر بود. دلیلش این است که ما قبلاً در مناطق عاری از سکنه عملیات انجام می‌دادیم.»

وی تصریح کرد: «نوع سلاح‌هایی را که به کار می‌بردیم، محدود کرده‌ایم. تانک‌ها در اینجا کاربرد ندارد، توپخانه نیز مؤثر نیست. استفاده از هواپیماهای ائتلاف (تحت هدایت امریکا) و نیروی هوایی (ارتش عراق) به دلیل حضور غیرنظامیان ممنوع شده است.»

در همین حال، دولت عراق از غیرنظامیان ساکنِ موصل خواسته است در جریان عملیات نیروهای عراقی از خانه‌های خود خارج نشوند.

عملیات آزادسازی شهر موصل با مشارکت ده‌ها هزار نفر از نیروهای ارتش و پلیس عراق با همراهی نیروهای داوطلب مردمی و پیشمرگه‎های کُرد از تاریخ 26 مهر آغاز شد.

با گذشت حدود شش هفته از شروع این عملیات، نیروهای عراقی حدود نیمی از مناطق شرقی موصل را از تروریست‌های داعش بازپس‌گرفته‌اند.

در این عملیات ده‌ها شهر و روستا در حومۀ موصل نیز از چنگال عناصر داعش خارج شده است.

منبع: presstv