ارتش عراق اعلام کرد یک گور جمعی، حاوی بقایای حدود یک‌صد پیکر بی‌سر را در داخل یک دانشگاه در یک منطقه در جنوب موصل، مرکز اداری استان نینوا، کشف‌ کرده است.

به گزارش خبرگزاری مسلم پرس،بر اساس بیانیه‌ای که فرماندهی مشترک ارتش عراق منتشر کرده است، نیروهای عراقی در پیشروی‌های خود برای آزادسازی موصل، پایتخت خود‌خواندۀ گروه تروریستی داعش، این گور جمعی را در محوطۀ یک دانشکدۀ کشاورزی در حومۀ منطقۀ حمام العلیل کشف کردند.

در این بیانیه آمده است: «تروریست‎های داعش به ارتکاب جنایت علیه مردم ما ادامه می‌دهند.»

به گفتۀ ژنرال یحیی رسول، سخنگوی فرماندهی مشترک ارتش عراق، از بسیاری از اجساد در این گور جمعی تنها اسکلتی به‌جامانده است، بنابراین تشخیص این‌که این افراد نظامی یا غیرنظامی بوده‎اند، سخت است.

در حال حاضر گروه‎ ویژۀ پزشکی قانونی برای بررسی این گور جمعی از بغداد، پایتخت عراق، به منطقه اعزام‌شده‌اند. سربریدن و دفن اجساد قربانیان در گورهای جمعی از روش‌های رایج گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه است.

نیروهای پلیس فدرال عراق با همراهی نیروهای ارتش این کشور شنبه به منطقۀ حمام العلیل در حدود 30 کیلومتریِ جنوب موصل، حمله کردند و این منطقه اوایل روز دوشنبه به‌طور کامل آزاد شد.

شادی نیروهای عراقی پس از آزادسازی منطقۀ حمام العلیل در حومۀ جنوبی شهر موصل، مرکز اداری استان نینوا، در شمال عراق

یک روز پیش‌ازاین حمله، آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد اعلام کرد گزارشی دریافت کرده است که بر اساس آن داعش از ساکنین حمام العلیل خواسته بود فرزندان پسر بالای 9 سال خود را به این گروه تحویل دهند تا برای داعش بجنگند.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل، پس از انتشار اخبار مربوط به کشف گور جمعی، گفت: «تنها کاری که ما می‌توانیم انجام دهیم، محکوم کردن این جنایات است. ما امیدواریم که عملیات نظامی به‌زودی اتمام یابد و این عملیات با قوانین بین‎المللی، حقوق بشر و حقوق بشردوستانۀ بین‎المللی مطابقت داشته باشد تا مردم بتوانند به جریان عادی زندگی بازگردند.»

وی افزود: «شکی نیست که کسانی که مرتکب این جنایات غیرانسانی شده‎اند، باید پاسخگو باشند.»

در خرداد سال جاری نیروهای عراقی هنگام اجرای عملیات آزادسازی شهر فلوجه در استان الانبار عراق، گور جمعی حدود 400 نفر را کشف کردند. بیشتر قربانیان این جنایت بین سال‎های 2014 تا 2015 و براثر شلیک گلوله به سرشان کشته‌شده بودند.

طی چند ماه گذشته، عراق در حال آماده‌سازی برای حمله به گروه تروریستی داعش در موصل، پایتخت خود‌خواندۀ این گروه در شمال عراق، بوده ‌است. این شهر سال 2014 به اشغال داعش درآمد.

نیروهای عراقی در یک سال گذشته موفق شدند به‌طور چشمگیری تروریست‌های داعش را به عقب رانده و کنترل شهرهای مهمی نظیر بیجی، تکریت، رمادی و درنهایت فلوجه را از تکفیری‎ها پس بگیرند.

عملیات آزادسازی فلوجه از سوم خرداد امسال با مشارکت حدود 22 هزار نیروی ارتش، پلیس، یگان مبارزه با تروریسم، بسیج مردمی و عشایر عراق آغازشده بود. این شهر در حدود 50 کیلومتری غرب بغداد، پایتخت عراق، قرار دارد و از اوایل سال 2014 در تصرف داعش بود.

دولت بغداد پس‌ازآن وعده داد که موصل، دومین شهر بزرگ عراق، مقصد بعدی نیروهای ارتش این کشور خواهد بود.

منبع:ابنا