عربستان سعودی اعلام کرد طرح گروه تروریستی داعش برای بمب‎گذاری در استادیوم فوتبال ملک‌ عبدالله در شهر جده را خنثی کرده‌است.

به گزارش خبرگزاری مسلم پرس،عربستان سعودی اعلام کرد طرح گروه تروریستی داعش برای بمب‎گذاری در استادیوم فوتبال ملک‌ عبدالله در شهر جده را خنثی کرده‌است.

وزارت کشور عربستان یکشنبه (9 آبان) اعلام کرد چهار مرد به اتهام طرح‌ریزی برای بمب‌‎گذاری در ورزشگاه ملک عبدالله دستگیر شده‎اند.

براساس اعلام این وزارتخانه، مظنونین قصد داشتند هم‌زمان و یا پس از اتمام مسابقۀ تیم ملی فوتبال عربستان سعودی با تیم ملی امارات متحدۀ عربی در تاریخ 20 مهر، طرح بمب‌گذاری خود را اجرا کنند.

در بیانیۀ وزارت کشور عربستان آمده‌است که مظنونین یک روز پیش از برگزاری مسابقۀ مذکور که در مقابل دیدگان 60 هزار تماشاچی اجرا شد، دستگیر شدند.ژنرال منصور الترکی، سخنگوی وزارت کشور عربستان، گفت: «داعش به دنبال عملیاتی است که بتواند بالاترین تعداد قربانیان را داشته‌باشد.»

ژنرال بسام العطیه، یک مقام امنیتیِ عربستان، گفت یک وسیلۀ نقلیه که حامل حدود 400 کیلوگرم مواد منفجره بود در نزدیکی استادیوم کشف شد.

وی افزود که مظنونین قصد داشتند یا افراد حاضر در پارکینگ ورزشگاه را هدف قرار دهند یا تماشاگران بازی را بکشند.

به گفتۀ این مقام امنیتی، امکان این نیز وجود داشت که تماشاگران در حال خروج از ورزشگاه هدف بمب‌گذاری قرار بگیرند.

وی همچنین گفت شعاع انفجار می‌توانست چیزی حدود 1100 متر باشد و مساحتی حدود 800 هزار متر مربع را تحت‌الشعاع قرار بدهد.

به گفتۀ مقامات سعودی، نیروهای امنیتی 2 روز پیش از عملیات دستگیری مظنونین، اطلاعات مربوط به احتمال وقوع این حمله را دریافت کرده‏‌بودند.

این مقامات تصریح کردند که با توجه به اطلاعات دریافت شده، تدابیر امنیتی برای اطمینان از اقدام فوری و قاطع در برابر هرگونه فعالیت مشکوک، افزایش یافت و در نهایت مظنونین یک روز پیش از برگزاری مسابقه دستگیر شدند.

وزارت کشور عربستان همچنین اعلام کرد در عملیاتی جداگانه، چهار فرد دیگر نیز به ظن ارتباط با گروه تروریستی داعش و طرح‌ریزی حمله به افسران پلیس در ریاض، پایتخت عربستان، دستگیر شده‌اند.

ادعای خنثی‌سازی این حملات در عربستان سعودی در حالی منتشر شده‌است که تروریست‌های گروه‌های افراط‌گرا به باور بسیاری مورد حمایت برخی از کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی هستند.

تفکرات افراطی داعش تا حد زیادی تحت نفوذ وهابیت است. وهابیت ایدئولوژی خشن و رادیکال غالب در عربستان است و مفتی‌های سعودی آزادانه آن را تبلیغ می‌کنند.

دمشق نیز بارها کشورهای عربستان سعودی، ترکیه و قطر را به حمایت مالی و نظامی از گروه‌های تروریستی فعال در سوریه از جمله داعش متهم کرده‌است. 

همچنین برخی ناظران معتقدند عربستان با حمله به کشور فقیر یمن طی 19 ماه گذشته، شرایط را برای فعالیت گروه‌های تروریستی القاعده و داعش در این کشور مهیا کرده‌است.

منبع:presstv