رئیس‌جمهور ترکیه با بیان اینکه آنکارا حضور نظامی خود را در شهر سیلوپی در مرز عراق افزایش می‌دهد، به نیروهای کمیته‌های مردمی (حشدالشعبی) برای ورود به تلعفر هشدار داد

رجب طیب اردوغان شنبه شب پس از حضور در مراسم روز جمهوری ترکیه، در جمع خبرنگاران در آنکارا گفت در صورتی که نیروهای حشدالشعبی وارد شهر تلعفر در نزدیکی موصل شوند، ترکیه «پاسخی متفاوت» خواهد داد.

تلعفر شهری ترکمن‌نشین در نزدیکی موصل است که از سال 2014 در اشغال گروه تروریستی داعش است. این شهر یکی از مهمترین پایگاه‌های داعش است که شهر موصل را به رقه در سوریه وصل می‌کند.

احمد الاسدی، سخنگوی حشدالشعبی، پیشتر از آغاز عملیات نیروهای کمیتۀ مردمی برای قطع مسیر تدارکاتی داعش میان موصل و رقه خبر داده بود.

نیروهای عراقی پیشتر 10 روستا را در نزدیکی موصل از اشغال داعش آزاد کردند.

این عملیات بخشی از عملیات گستردۀ ارتش عراق، نیروهای داوطلب شیعی، مبارزان سنی و نیروهای کرد به منظور آزادسازی موصل است.

هشدار اردوغان دو روز پس از آن مطرح شد که مولود چاوش اوغلو، وزیر امور خارجۀ ترکیه، اعلام کرد آنکارا پیشروی نیروهای عراقی به سوی تلعفر را تهدید می‌داند و خود را آمادۀ «اقدامات مقتضی» کرده‌است.

گزارش‌های منتشره حاکی است 50 هزار نیروی زمینی عراق متشکل از 30 هزار نیروی ارتش، 10 هزار نیروی پیشمرگۀ کرد و 10 هزار نیروی پلیس و کمیته‌های مردمی در عملیات آزادسازی موصل حضور دارند.

نیروهای عراقی از زمان آغاز این عملیات در تاریخ 26 مهر تاکنون 80 روستا و شهر کوچک را از اشغال گروه تروریستی داعش آزاد کرده‌اند.

گفتنی است، داعش در ژوئن 2014 (تابستان 1393) با پیشروی در خاک عراق، کنترل بخش‌هایی از شمال و غرب این کشور را در اختیار گرفت.

منبع:presstv/fa