پایان دادن به بحران تروریسم در سوریه و منطقه؛ تنها از طریق همکاری با رئیس جمهور و ارتش سوریه امکان پذیر است.

به گزارش خبرگزاری مسلم پرس،«محمد خیر عکام»، عضو پارلمان سوریه و استاد قانون بین‌الملل دانشگاه دمشق اظهار داشت: پایان دادن به بحران تروریسم در سوریه و منطقه؛ تنها از طریق همکاری با رئیس جمهور و ارتش سوریه امکان پذیر است.

وی بر توانمندی ارتش سوریه برای پایان دادن به تروریسم در همه جغرافیای سوریه تاکید کرد و گفت: کشورهای دیگر نیز می‌توانند بمنظور کمک در نابودی تروریست‌های تبعه کشورهای خود، با دمشق همکاری موثری داشته باشند.

نماینده سوری با بیان اینکه امروز جامعه بین المللی با رفتارهایی که در قبال بحران سوریه در پیش گرفته در برابر دید همگان رسوا شده است،افزود: همین آمریکا با تشکیل ائتلاف بین المللی ضد داعش ادعای مبارزه با تروریسم داشت، اما معلوم شد که محور غربی به دنبال پایان دادن به پدیده تروریسم در سوریه نیستند و حتی می‌خواهند از این وضعیت موجود برای تحقق اهداف سیاسی خود استفاده کنند.

استاد سوری افزود: یکی دیگر از شواهد سرمایه گذاری محور غربی بر روی تروریسم در سوریه، مخالفت آمریکا با مسدود کردن و تامین امنیت منطقه جنوب شهر موصل است تا از این طریق راهی برای فرار تروریست‌ها به شهر رقه فراهم آید اما بسیج مردمی با هوشیاری نسبت به این قضیه از 2 روز پیش این شکاف را بسته است.

عکام گفت: هواپیماهای آمریکایی به راحتی می توانستند با رصد خروج کارون تروریست‌ها از موصل به رقه آنها را هدف بگیرند اما به طور عمد این گذرگاه‌ها را باز گذاشته تا عناصر داعش در کمال امنیت وارد خاک سوریه شوند و این موضوع، مصداق کامل همکاری آمریکا با تروریسم است.

وی در خصوص نبرد حلب نیز گفت: در واقع نبرد واقعی ضد تروریسم چیزی که هم اینک در موصل جریان دارد، نیست، با همه ارزشی که برای رشادت‌های نظامیان ارتش عراق در آزادسازی این منطقه از خاک خود قائل هستیم اما باید گفت نبرد اصلی و راهبردی، نبرد جاری در حلب است که پیروزی واقعی بر تروریسم محسوب می شود چون  صحنه دوئل 2 جبهه جهانی است.

عضو پارلمان سوریه گفت: محوری که روسیه با همکاری سوریه و ایران آن را رهبری می کند هم اینک در نبرد با محور آمریکا در کنار ترکیه به سر می برد که نمی خواهد تروریست ها حلب را ترک کنند بنابراین ارتش سوریه با کمک ایران و روسیه بر یکسره شدن این نبرد به نفع جبهه مقاومت اصرار دارند.

عکام درباره اظهارات اخیر رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه در کمک به مبارزه با تروریسم نیز گفت: ترکیه با دخالت های اخیر خود در شمال عراق و سوریه می خواهد بگوید که منافعی دراین کشورها دارد و باید آن را لحاظ کند بنابراین با نقض حاکمیت همسایگان خود ادعای مبارزه با تروریست هایی را می کند که روزی از همین خاک ترکیه وارد سوریه شدند.

نماینده سوری با تاکید بر اینکه نمی توان ادعای حضور ترکیه در شمال سوریه برای مبارزه با داعش را تایید کرد، گفت: ترکیه به منظور تضمین منافع خود و گرفتن آنچه که حق خود در هر راه حل سیاسی آتی برای سوریه می داند، به خاک سوریه یورش آورده است.

منبع:فارس