رودریگو دوترته، رئیس‌جمهور فیلیپین می‎گوید قرار نیست این کشور به جنگ بپردازد و بنابراین نیازی به نیروهای نظامیِ خارجی ندارد.

به گزارش خبرگزاری مسلم پرس،رودریگو دوترته، رئیس‌جمهور فیلیپین می‎گوید قرار نیست این کشور به جنگ بپردازد و بنابراین نیازی به نیروهای نظامیِ خارجی ندارد. 

دوترته با اشاره به تنش اخیر میان فیلیپین و ایالات متحده، گفت: «من این نزاع را آغاز نکردم.»رئیس‌جمهور فیلیپین سپس امریکا را خطاب قرار داد و افزود: «با ما مانند سگی قلاده‌بسته رفتار نکنید.»

دوترته همچنین گفت اگر وی برای مدت بیشتری در قدرت بماند، امریکا می‌تواند توافق نظامی ای‌دی‎سی‌آ را به فراموشی بسپارد.

قرارداد همکاری دفاع پیشرفته (ای‎دی‎سی‌آ) توافقی میان امریکا و فیلیپین برای تقویت اتحاد این دو کشور در منطقۀ جنوب‌شرق آسیا است که در سال 2014 میلادی به امضا مقامات این دو کشور رسید.

امریکا بر اساس این قرارداد نیروهای خود را به فیلیپین گسیل می‎دارد و اجازۀ افزایش تجهیزاتِ پایگاه‌های فیلیپین را برای استفادۀ نیروهای امریکایی و فیلیپینی دارد. البته در قراداد ذکر شده‌است که امریکا اجازۀ ایجاد پایگاه نظامی دائمی در فیلیپین ندارد و نیروهای فیلیپینی می‎توانند از کشتی‌ها و هواپیماهای امریکایی استفاده کنند.

امریکا از سال 2011 میلادی راهبرد منطقه‌ای خود را بر آسیا متمرکز کرده است. کاخ سفید معتقد است که برای کسب منافع بلند مدتِ واشنگتن، هیچ منطقه‌ای مهم‌تر از آسیا نیست.

برخی از ناظران سیاسی بر این باورند که امریکا در تلاش است تا با استفاده از این راهبرد، سلطۀ خود را به این منطقه تحمیل کند. امریکا که تا سال 1946 حاکمیت استعمارگونۀ فیلیپین را بر عهده داشت، پیش از افزایش تنش متحد اصلی نظامیِ این کشور در جنوب آسیا محسوب می‌شد.

تنش میان فیلیپین و امریکا اخیراً بسیار بالا گرفته‌است و در تازه‌ترین تحولات، دِلفین لورنزانا، وزیر دفاع فیلیپین در تاریخ 16 مهر اعلام کرد رزمایش دریایی مشترکِ این کشور با امریکا در دریای جنوبی‌ چین متوقف شده‎است.

این مقام نظامی افزود فیلیپین از واشنگتن می‌خواهد بیش از یکصد سرباز امریکایی را که در عملیات نظارت بر پرواز هواپیماهای بدون سرنشین در جنوب فیلیپین مشارکت دارند، خارج کند چرا که مانیل خود توانایی جمع‌آوری اطلاعات را دارد.

نیروهای نظامی امریکا در حال آماده‌سازی برای برگزاری رزمایش آبی-خاکی مشترک با ارتش فیلیپین در استان تارلاک در شمال مانیل، پایتخت فیلیپین (19 مهر 1395- عکس از خبرگزاری رویترز)

وزیر دفاع فیلیپین با تأکید بر اینکه این کشور حتی بدون کمک واشنگتن هم می‌تواند خود را اداره کند، افزود کشورش در نظر دارد از کشورهای دیگر مانند چین و روسیه سلاح خریداری کند.

چندی پیش در پی دادخواهی فیلیپین دربارۀ جزایر و مناطق مورد مناقشه این کشور با چین در دریای جنوبی چین، دادگاهی در لاهه اعلام کرد چین قانوناً نمی‌تواند مدعی داشتن مطالبات حقوقی بر منابعی شود که مدعی است در محدودۀ مرزهای این کشور قرار دارند.

امریکا با مداخله در این مسألۀ منطقه‌ای به عنوان متحد نظامی فیلیپین، قصد مقابله با چین را داشت، اما به نظر می‌رسد با توجه به افزایش تنش میان امریکا و فیلیپین، مانیل در حال نزدیک‌ شدن به چین است.

رئیس‌جمهور فیلیپین پیشتر از نیروهای ویژۀ امریکایی خواسته بود جزیرۀ ناآرام أرخبیل را در جنوب فیلیپین تَرک کنند.

وی گفت نیروهای ویژۀ امریکایی که اکنون نیروهای فیلیپینی را آموزش می‌دهند، باعث تشدید ناآرامی در این جزیره شده‌اند.

دوترته با وعدۀ کاهش جرم و مقابله با قاچاقچیانِ مواد مخدر و پاک‌سازی کشور از وجود آنان، موفق شد حدود 5 ماه پیش در انتخابات ریاست‌جمهوری فیلیپین پیروز شود.

بر اساس اعلام پلیس فیلیپین، طی چند ماهی که از ریاست‌جمهوری دوترته گذشته‌است، بیش از 3500 نفر در ارتباط با قاچاق مواد مخدر کشته شده‌اند و همین رویکرد دوترته در مبارزه با مواد مخدر مورد انتقاد غرب قرار گرفت.

رئیس‌جمهور فیلیپین اخیراً نیز به دلیل سخنان تند و اهانت‌آمیزش به باراک اوباما، رئیس‌جمهور امریکا، خبرساز شده بود.

وی چندی پیش اوباما را «حرام‌زاده» خوانده و گفته بود اگر رئیس‌جمهور امریکا مسئلۀ بحث‌برانگیز مبارزه با قاچاق مواد مخدر در فیلیپین را در جلسۀ برنامه‌ریزی‌شدۀ بین رهبران دو کشور مطرح کند، به او ناسزا خواهد گفت.

توهین رئیس‌جمهور فیلیپین به اوباما، باعث لغو نشست آنان شد.

منبع: فارس