دلیل برنامه ی تعطیلی زندان گوانتانامو دولت آمریکا یک زندانی یمنی را به ایتالیا فرستاد.

به گزارش مسلم پرس، به نقل از راشاتودی، روز گذشته آمریکا یک زندانی یمنی را از زندان گوانتانامو به ایتالیا انتقال داد.

«لی ولوسکی»، نماینده ی مخصوص زندان گوانتانامو در این باره گفت: «دولت آمریکا از دولت ایتالیا سپاس گذار است که به کمک خود برای بستن زندان گوانتانامو ادامه می دهد.

این نماینده اعلام کرد ایتالیا قبول کرده این زندانی را به عنوان کمک انسان دوستانه بپذیرد. این درحالی است که سخنگوی پنتاگون هنوز مشخص نکرده که آیا این مرد در رم نگهداری خواهد شد با خیر.

بازداشتگاه گوانتانامو در خلیج گوانتانامو در جنوب شرقی جزیره کوبا که در اختیار ارتش آمریکا قرار دارد. این پایگاه طبق قرارداد بین آمریکا و کوبا، از سال ۱۹۰۳ در اجاره نیروی دریایی آمریکا بوده و اگرچه پس از انقلاب کوبا در دهه ۱۹۵۰، دولت آن کشور خواستار لغو این اجاره نامه شد، اما آمریکا با این درخواست موافقت نکرده و هرساله چک مبلغ اجاره را برای دولت کوبا می‌فرستد و دولت کوبا هم از نقد کردن آن خودداری می‌کند.

قریباً از زمان فعال‌شدن بازداشتگاه گوانتانامو، شرایط زندانیان باعث شد تا دولت آمریکا با انتقادهای شدیدی در داخل و خارج، به خصوص از سوی سازمان‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر، مواجه شود.

این درحالی است که هشت سال پیش باراک اوباما به مردم و سازمان حقوق بشر قول داد این زندان را تعطیل کند اما همچنان این زندان به کار خود ادامه می دهد.

طبق آخرین گزارش ها هنوز هفتاد و هشت نفر دیگر در این مکان زندانی هستند.