ترکیه موافقت کرد توافق نامه برقراری رابطه عادی با اسرائیل را امضا کند.

به گزارش مسلم پرس، به نقل از راشاتودی، روز سه شنبه (امروز) ترکیه با امضا توافق نامه ای وسیع موافقت کرد روابط خود با اسرائیل را پس از شش سال از سربگیرد.

طبق گزارش وزارت خارجه ترکیه، این توافق نامه روز گذشته توسط نخست وزیر هر دو کشور اعلام شده بود.

روابط بین اسرائیل و کشوری که در گذشته از متحدان کشورهای اسلامی تلقی می شد زمانی خراب شد که نیروهای اسرائیلی به یک کشتی فعالان حقوق بشر در ماه مه سالا 2010 حمله کردند و 10 ترکیه ای در این حادثه کشته شدند.

طبق اخبار منتشر شده در ترکیه معاون وزیر خارجه ترکیه ساعاتی پیش این تفاهم نامه را در آنکارا امضا کرده است.

این درحالی است که ترکیه نخستین کشور در جهان اسلام بود که کشور تازه‌تاسیس اسرائیل را در تاریخ ۲۸ مارس ۱۹۴۹ میلادی، به رسمیت شناخت.

در طول ۶۰ سال گذشته، روابط گسترده‌ی سیاسی، علمی، نظامی، اطلاعاتی و تجاری بین دو کشور برقرار بوده است. در دهه ۱۹۹۰ میلادی، دو کشور «متحدان استراتژیک منطقه‌ای» بودند. در سال‌های اخیر و پس از روی کار آمدن دولت اسلام‌گرای رجب طیب اردوغان در ترکیه و دولت راست‌گرای بنیامین نتانیاهو در اسرائیل، روابط دیپلماتیک دو کشور دچار بحران‌ها و تنش‌هایی قابل توجه شده است.

همچنین در تابستان ۱۹۵۸ میلادی، هم‌کاری دستگاه‌های اطلاعاتی ترکیه و اسرائیل در دیدار محرمانه داوید بن گوریون و عدنان مندرس نخست‌وزیران اسرائیل و ترکیه شکل گرفت. «نتیجه عینی این دیدار توافقی فوق‌محرمانه برای هم‌کاری همه‌جانبه» بین موساد و سازمان اطلاعات و امنیت ملی ترکیه بود.