هزاران نفر از مسلمانان ترکیه روز شنبه (۸ خرداد) با اقامه نماز صبح در مقابل مسجد «ایا صوفیه» خواستار بازگشایی این مسجد شدند.

به گزارش مسلم پرس، همزمان با سالروز فتح استانبول توسط عثمانی، سحرگاه روز شنبه، هزاران نفر از مسلمانان ترکیه به دعوت انجمن جوانان آناتولی و با حمایت شماری از نهادهای غیردولتی در میدان تاریخی سلطان احمد استانبول گردهم آمدند و در مقابل «ایا صوفیه» نماز صبح اقامه کردند.

نمازگزاران پس از اقامه نماز صبح با سردادن شعار ”زنجیرها پاره شود، مسجد ایا صوفیه برای عبادت باز شود“ خواستار بازگشایی این مسجد شدند.

کلیسای تاریخی ایا صوفیه به دنبال فتح ”قسطنطنیه“ توسط امپراطوری عثمانی در سال ۱۴۵۳ میلادی به دستور ”سلطان محمد دوم“ به مسجد تبدیل شد و تا تأسیس جمهوری ترکیه در سال ۱۹۲۳ میلادی عبادتگاه مسلمانان بود.

با تشکیل رژیم لائیک ترکیه، این بنای تاریخی به دستور ”مصطفی کمال آتاتورک“ به موزه تبدیل شد و از آن تاریخ به بعد همواره مسلمانان خواهان بازگشایی این محل برای عبادت و محافل لائیک و مسیحیان خواهان احیای کلیسای تاریخی ایاصوفیه بوده‌اند.

مسجد و موزه تاریخی ایا صوفیه استانبول که همه ساله پذیرای بیش از یک میلیون بازدیدکننده از این مکان مهم تاریخی است، حدود ۱۰ قرن پیش مهم‌ترین کلیسای جهان مسیحیت بوده است.

به دنبال فتح قسطنطنیه توسط سلطان محمد فاتح امپراطور عثمانی و تغییر نام این شهر به ”اسلامبول“ (که بعدها استانبول خوانده شد) سلطان عثمانی این کلیسا را به مسجد تبدیل کرد و وصیت نمود که بعد از وی نیز این مکان به صورت مسجد باقی بماند.