مولوی عبدالحمید در نامه خود به ملک سلمان نوشت: «خالی شدن جای حجاج ایرانی در مراسم حج هرگز به صلاح امت اسلامی نیست.»

به گزارش مسلم پرس، امام جمعه اهل سنت زاهدان در نامه‌ای از پادشاه عربستان خواسته که زمینه حضور زائران ایرانی در مراسم حج را فراهم کند.

مولوی عبدالحمید در نامه خود به ملک سلمان اعلام کرده است: «در شرایط فعلی که تفرقه، چنددستگی و بدبینی در جهان اسلام موج می‌زند و دشمنان درصدد تشدید اختلافات هستند، خالی شدن جای حجاج ایرانی در مراسم حج هرگز به صلاح امت اسلامی نیست.».

به نوشته سایت دفتر امام جمعه اهل‌سنت زاهدان، در این نامه تاکید شده است: «با دوراندیشی و سعۀ صدر رهبران جهان اسلام، به توفیق و فضل الهی آتش تفرقه و چنددستگی خاموش خواهد شد و دوستی جایگزین خصومت و دشمنی می‌شود».

مولوی عبدالحمید در نامه خود همچنین نوشته است که مردم ایران‌ "دارای تمدن دیرینه هستند و هرگز در تردد حجاج بیت‌الله الحرام مزاحمت ایجاد نخواهند کرد".

این روحانی سرشناس اهل سنت از پادشاه عربستان درخواست کرده است که "در راستای اتحاد امت اسلامی، کم کردن اختلافات، عادی‌سازی روابط دوجانبه و بازگشایی سفارتخانه‌ها" زمینه حضور زائران ایرانی در مراسم حج تمتع ۹۵ را فراهم کند.

به نوشته سایت صدای آمریکا، این روحانی بلندپایه اهل سنت در ایران نوشته که اگر ایران و عربستان "کنار هم" باشند، می‌توانند بسیاری از مشکلات "جهان اسلام" را حل کنند.

سعید اوحدی رییس سازمان حج و زیارت ایران پیش از این گفته بود که جمهوری اسلامی چهار شرط "تامین امنیت زائران ایرانی"، "استفاده از ناوگان هوایی ایران برای انتقال زائران"، "صدور روادید در داخل ایران" و "استفاده از خدمات کنسولی در عربستان" را برای اعزام زائران ایرانی به حج تمتع ۹۵ مطرح کرده است.

از سوی دیگر به گفته مقامات جمهوری اسلامی، عربستان سعودی نیز "شروطی" را برای پذیرش زائران ایرانی مطرح کرده و درباره برنامه‌های فرهنگی ایران در مراسم حج از جمله "شعار‌ها" شرط گذاشته است.

سایت آمریکایی رادیوفردا با انتشار این خبر نوشته است: «سیاست‌های جمهوری اسلامی در منطقه از جمله در سوریه و یمن در سال‌های گذشته در تضاد با سیاست‌های برخی از کشورهای منطقه از جمله ترکیه و عربستان سعودی بوده است.

در حالی که تهران از بشار اسد حمایت می‌کند، عربستان نیز از گروه‌های مخالف حکومت سوریه حمایت می‌کند.

در جریان جنگ در یمن نیز ایران از شبه نظامیان شیعه حوثی و طرفداران علی عبدالله صالح، رییس جمهوری سابق یمن حمایت می‌کند. اما در مقابل عربستان هم اکنون برای حمایت از دولت عبدربه منصورهادی در یمن مواضع شبه نظامیان شیعه حوثی را بمباران می‌کند.»