دولت ترکیه قصد دارد با افتتاح شهرک علمی در نزدیکی استانبول دانشمندان مسلمان را جذب کند.

به گزارش مسلم پرس، به نقل از دیلی صباح، درحالی که اسلام هراسی در اروپا و آمریکا افزایش یافته است، ترکیه به دنبال جذب دانشمندان مسلمان و ایجاد مرکز علمی در منقطه است.

استانبول مرکز اقتصادی ترکیه محصوب می شود اما برنامه ی دولت این کشور این شهر را به سمت جذب دانشمندان مسلمان از کشورهای دیگر می کشاند. وزارت علوم، صنعت و فناوری ترکیه تلاش دارد با ایجاد انگیزه، آزمایشگاه هایی با بودجه ی تحقیقاتی خارجی احداث کند. همچنین این کشور قصد دارد دانشمندان ترکی که خارج از کشور مشغول به کار هستند را نیز به کشور بازگرداند که برنامه ی این کشور برای رسیدن به استاندارد علمی جهان است.

وزارت تحقیقات ترکیه قصد دارد دانشمندان مسلمان خارجی را با بودجه و آزمایشگاه های فراهم شده از مناطق مختلف گرد هم جمع کند. این درحالی است که پروژه ی ساخت شهرک علمی به نام «اینفرمیشن ولی» یا دره ی اطلاعات در منطقه ی «گبز» استانبول در دست ساخت است و انتظار می رود تا پایان 2016 به بهره برداری برسد. این منطقه میزبان شرکت های تحقیقاتی و علمی برای دانشمندان مسلمان خارجی خواهد بود. این درحالی است که وزارت تحقیقات ترکیه قصد دارد هزینه ی برخی از پروژه ها را تامین کند.

ترکیه از چند وقت پیش شرایط دسترسی آسان به دانشگاه های خود را برای دانشجویان فراهم کرده بود. برنامه ی جذب کارکنان در این سیستم که ماه گذشته آغاز شد در کمتر از یک هفته توانست نیروهای مورد نظر خود را جذب کند.