دولت بلژیک اعلام کرد عملیات نظامی خود را در خاورمیانه گسترش می‌دهد و جنگنده‌های اف-۱۶ این کشور علاوه بر عراق، سوریه را نیز هدف قرار خواهند داد.

سخنگوی شارل میشل، نخست وزیر بلژیک اعلام کرد: «مطابق با قطعنامۀ 2249 سازمان ملل متحد، عملیات تنها به مناطق تحت تسلط داعش و دیگر گروه‌های تروریستی در خاک سوریه محدود خواهد بود.»

این سخنگو که پس از برگزاری نشست کابینۀ بلژیک سخن می‌گفت، افزود: «هدف این عملیات نابود کردن پناهگاه‌‎های این گروه‎ها است.»

کشور بلژیک از اواخر سال 2014 میلادی به عنوان یکی از اعضای ائتلاف موسوم به «ضد داعش» تحت رهبری امریکا حملات هوایی خود را به خاک عراق آغاز کرد.

تا پیش از این به دلیل هراس عمومی در بلژیک از درگیر شدن در نبردی گسترده، دولتمردان حاضر به گسترش عملیات نظامی بلژیک در خاک سوریه نشده بودند.

اما حملات مرگبار گروه تروریستی داعش در قلب اروپا، موجی از ترس به پا کرد و علاوه بر تشدید تدابیر امنیتی در قارۀ سبز، مواضع بسیاری از کشورهای اروپایی را نیز در قبال حملات هوایی در سوریه تغییر داد.

داعش در تاریخ 3 فروردین 1395، بروکسل، پایتخت بلژیک را هدف چند حملۀ تروریستی قرار داد و بیش از 30 نفر را کشت. پیش از آن در حملات مرگبار داعش در تاریخ 22 آبان 1394 در پاریس، پایتخت فرانسه نیز 130 نفر کشته شدند.

دیدیه ریندرز، وزیر خارجه بلژیک در اسفند 1394 اعلام کرد دولت در حال بررسی برای تغییر موضع خود در قبال اجرای حملات هوایی در سوریه است.

وی گفت معنا ندارد که به داعش در عراق حمله کنیم اما در سوریه نه.

بریتانیا، هلند و دانمارک نیز به عنوان دیگر اعضای ائتلافِ تحت امرِ امریکا، از چند ماه پیش حملات هوایی خود را به خاک سوریه آغاز کردند. 

امریکا اوایل اردیبهشت 1395 اذعان کرد در حملات هوایی خود به آن چه مواضع داعش در سوریه و عراق عنوان می شود، غیرنظامیان بسیاری جان باخته اند.

فرماندهی مرکزی امریکا با انتشار بیانیه ای اعلام کرد، در بازه زمانی 5 ماهه از سپتامبر تا فوریه (حدود شهریور تا دی 1394)، در حملات هوایی ائتلاف تحت فرمان امریکا در عراق و سوریه، در مجموع 20 غیرنظامی کشته و یازده نفر دیگر زخمی شده اند.

سرهنگ پت رایدر، سخنگوی فرماندهی مرکزی امریکا در این بیانیه تصریح کرد: «متاسفانه این نوع نبرد مسلحانه، به ویژه با توجه به دشمنی که خود را در میان غیرنظامیان مخفی می‌کند، به تلفات غیرنظامیان نیز منجر می شود.»

بر اساس این بیانیه، آمار کلی تلفات غیرنظامیان در حملات هوایی ائتلاف تحت فرمان امریکا به سوریه و عراق که از سال 2014 آغاز شد، به 41 کشته افزایش یافته است؛ در این حملات همچنین 28 غیرنظامی زخمی شده اند.