سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد: نیروهای شورشی سوریه در منطقه حلب مرتکب جنایات جنگی شده‌اند.

به گزارش مسلم پرس؛ به نقل از شبکه خبری راشاتودی، سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز تاسف نسبت به کشته شدن ده‌ها غیرنظامی بی‌گناه به دست شورشیان مسلح سوری در منطقه حلب در سوریه که تحت کنترل کردها قرار دارد، این گروه‌ها را به جنایات جنگی متهم کرد.

این سازمان بین‌المللی مدافع حقوق بشر اعلام کرد: شواهدی را در خصوص کشته شدن ده‌ها غیرنظامی بر اثر گلوله باران کور محله شیخ مقصود در شمال حلب جمع آوری کرده است که در نتیجه آن، دست کم ۸۳ غیر نظامی از جمله ۳۰ کودک در جریان این حملات بین ماه‌های فوریه تا آوریل کشته شده‌اند.

در ادامه این بیانیه آمده است: گروه‌های مسلح در اطراف محله شیخ مقصود بارها حملاتی را انجام داده‌اند که منجر به تخریب منازل غیرنظامیان، خیابان‌ها، مساجد و فروشگاه‌ها و درنتیجه کشته و مجروح شدن غیرنظامیان شده و نشان‌دهنده عدم توجه بی‌شرمانه به جان انسان‌هاست.

عفو بین‌الملل در بیانیه خود تاکید کرده است که مخالفان سوری با تمایز قائل نشدن میان اهداف نظامی و غیرنظامیان، حقوق بین‌الملل بشردوستانه را نقض کرده‌اند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه نیز اعلام کرد:‌ گلوله باران حلب به کشته شدن حدود ۳۰۰ نفر از غیر نظامیان بین بیست و دوم آوریل و پنجم ماه مه منجر شده است.

بنا بر اعلام دیده‌بان حقوق بشر سوریه، دست‌کم ۱۶ نفر از تروریست‌ها از جمله یکی از سرکردگان ارشد گروه تکفیری تروریستی جبهه النصره در حملات هوایی در جنوب غربی سوریه کشته شدند.

به گزارش راشاتودی، این خشونت‌ها به دلیل تشدید درگیری‌ها در منطقه میان کردها و گروه‌های شورشی تحت حمایت کشورهای خارجی افزایش یافته است.

معاون وزیر امور خارجه سوریه گفت: اگر آمریکا بخواهد، می‌تواند حملات نظامی به سوریه و ارسال پول برای تروریست‌ها را متوقف کند.

علاوه‌ بر این، به گزارش خبرگزاری فرانسه، شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرد که از حملات به غیر نظامیان و تاسیسات پزشکی در سوریه بهت زده شده است و هشدار داد این حملات ممکن است جزء جنایات جنگی قلمداد شود.