هم زمان با پیشروی نیروهای دولتی عراق در مبارزه با گروه تروریستی تکفیری داعش برای بازپس گیری مناطق بیشتری از آن‌ها، یکی از فرماندهان ارشد این گروه تروریستی کشته شد.

به گزارش مسلم پرس؛ پیتر کوک، دبیر مطبوعاتی پنتاگون دوشنبه (20 اردیبهشت) گفت «ابو وهیب» معروف به «شاکر وهیب» و سه تن دیگراز اعضای این گروه تکفیری تروریستی 17 اردیبهشت (6 می) در یک حمله هوایی امریکا در استان الانبار کشته شدند.

کوک با اشاره به این که ابو وهیب عضو سابق القاعده در عراق پیشتر در ویدئوهای اعدام داعش مشاهده شده بود، افزود وی در نزدیکی شهر الرطبه کشته شد.

نیروهای امریکایی در سال 2006، ابو وهیب را بازداشت کردند، اما وی در سال 2012 موفق به فرار از زندان شد. وی سال بعد به دلیل کشتن تعدادی از رانندگان سوری در عراق شهرت کسب کرد.

دستاوردهای ارتش عراق

نیروها و مبارزان داوطلب عراقی در تحولاتی دیگر، در تلاش برای نزدیک شدن به شهر موصل که تحت کنترل داعش است، روستای کبروک در شمال استان نینوا را ازدست تروریست‌های داعش آزاد کردند.

فرماندهی عملیات نینوا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «در این عملیات، یگان‌های ما گروه‌های سازمان تروریستی داعش را غافلگیر کردند و وارد این روستا شدند.»

با این پیشروی، نیروهای عراق به شهر موصل که از تابستان 2014 تحت کنترل این گروه تروریستی است، نزدیکتر شدند.

نیروهای عراقی در ماه‌های اخیر تروریست‌های داعش را از بسیاری از اراضی که پیشتر تحت اشغال این گروه تروریستی بود بیرون رانده‌اند. نیروهای ارتش عراق و یگان‌های مردمی در عملیات‌های متعدد به تروریست‌های داعش خسارات و تلفات سنگین وارد کرده‌اند.

استقرار نیروهای جدید ایتالیا در عراق

روبرتا پینوتی، وزیر دفاع ایتالیا دوشنبه به طور غیرمنتظره به منظور گفت و گو درباره استقرار 450 نیروی ایتالیایی در شمال عراق به طور غیرمنتظره  وارد این کشور شد.

این نیروها قرار است در نزدیکی خط مقدم با داعش با هدف حفاظت از کارگرانی که مشغول مرمت بزرگترین سد عراق هستند مستقر شوند.

در حال حاضر حدود 750 سرباز ایتالیایی عمدتا در غالب مربیان آموزشی ارتش و پلیس عراق در بغداد و اربیل مستقرند اما این نیروهای جدید حدود 20 کیلومتری سد در نزدیکی اراضی تحت کنترل داعش مستقر خواهند شد.

کارشناسان هشدار داده‌اند در صورت تخریب سد موصل که مدت‌هاست این خطر آن را تهدید می کند، موج سهمگینی از آب به داخل شهر موصل، دومین شهر بزرگ عراق  به راه خواهد افتاد.

پینوتی در عراق با حیدر العبادی، نخست وزیر این کشور در بغداد ملاقات کرد. وی سپس عازم شهر اربیل، مرکز منطقه کردستان عراق واقع در شرق سد موصل شد.

دولت عراق در فوریه برای تعمیر سد موصل با شرکت ایتالیایی «ترِوی» قراردادی به ارزش 296 میلیون دلار امضا کرد. سد موصل از زمان ساخت در دهه 1980 میلادی تاکنون با نقص ساختاری مواجه بوده است.