یک روزنامه ترکیه روز سه‌شنبه فاش کرد که آمریکا تماس‌های محرمانه‌ای با سرکردگان داعش در عراق را آغاز کرده است.
به گزارشMuslimPress؛ روزنامه «ینی‌شفق» ترکیه، روز سه‌شنبه در گزارشی از تماس محرمانه مسئولان آمریکایی با سرکردگان گروه تروریستی داعش در عراق پرده برداشت.

ینی‌شفق به نقل از منابعی، که نامشان ذکر نشده است، نوشت: ۷ تن از مستشاران نظامی آمریکا، که در عراق ماموریت هماهنگی ارتش عراق، نیروهای پیشمرگه کُرد و نیروهای بسیج مردمی(الحشد الشعبی) را بر عهده دارند، با «ابو احمد العلوانی» یکی از فرماندهان ارشد داعش دست‌کم ۲ بار دیدار کردند. این دیدار با میانجی‌گری سران قبایلی صورت گرفته است.

به نوشته این منبع، یکی از دیدارهای مسئولان نظامی آمریکا با العلوانی با میانجیگری قبیله «شمر» در ۷ نوامبر ۲۰۱۵ نزدیک شهر «موصل» و دومین دیدار نیز با میانجیگری فبیله «جبور» در ۳ فوریه گذشته نزدیک «الحویجه» در استان «کرکوک» انجام شده است.

این روزنامه ترکیه تصریح کرد: مستشاران نظامی آمریکا پیشتر تلاش می‌کردند که این دیدارها با میانجی‌گری قبیله «تاهی» از قبایل نزدیک به ترکیه در الحویجه انجام شود، ولی نگرانی‌ها درباره مطلع شدن ترکیه از این دیدار توسط این قبیله، موجب شد آمریکایی‌ها از این گزینه صرف‌نظر کنند.

ابواحمد العلوانی فرمانده سابق ارتش صدام بود و در حال حاضر فرماندهی عناصر داعش در موصل را بر عهده دارد.

ینی‌شفق در ادامه نوشت: تماس‌ها بین واشنگتن و داعش بعد از آن آغاز شد که سفارت آمریکا در بغداد و کنسولگری آن در «اربیل» گزارش دادند که ۸۵ درصد از عناصر داعش عراقی و بقیه نیز از اعضای سابق حزب «بعث» هستند.

در این گزارش آمده است، آمریکا با این تماس‌ها تلاش می‌کند زمینه همکاری با بعثی‌های سابق را که به داعش پیوسته‌اند، تقویت کند تا بدین ترتیب این بعثی‌ها را از داعش جدا سازد.

منبع: تسنیم