یکی از شاگردان رهبر شیعیان نیجریه، می گوید: وضعیت جسمانی شیخ «ابراهیم یعقوب زکزاکی»، بسیار نابسامان و وخیم است.

به گزارشMuslimPress؛ «مصطفی محمد»، از شاگردان شیخ زکزاکی که اکنون در شهر قم به تحصیل علوم حوزوی مشغول است، در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) با بیان این مطلب گفت: اعضای جنبش اسلامی نیجریه، روز جمعه، ۱۳ فروردین‌ماه، با علامه شیخ زکزاکی دیدار داشتند و وضعیت جسمانی وی را بسیار نابسامان و وخیم توصیف کردند.

مصطفی محمد افزود: اوضاع پیروان اهل بیت(ع) در نیجریه مطلوب نیست، زیرا دولت رویکرد تقابل و مخالفت با شیعیان را در پیش گرفته و اقدامات بسیاری برای نابودی مذهب تشیع و از بین بردن پیروان آن در تمامی شهرهای نیجریه به‌ویژه شمال این کشور انجام می‌دهد.

وی اضافه کرد: شیعیان نیجریه به مناسبت‌های مختلف مراسم‌‌های دینی و مذهبی برگزار می‌کنند، اما متأسفانه ارتش نیجریه به تجمع مسالمت‌آمیز پیروان اهل بیت(ع) حمله می‌کند، به طوری که هنگامی که شیعیان و محبان اهل بیت(ع) نیجریه اخیرا به مناسبت میلاد باسعادت حضرت فاطمه الزهراء(س) مراسم جشنی را برگزار کردند، نیروهای ارتش به حسینیه‌ها و مساجد حمله کردند.

مصطفی محمد بیان کرد: پس از حملات مکرر وهابیان و گروه‌های تندرو و ارتش و دولت نیجریه به شیعیان این کشور و تحت فشار قرارگرفتن پیروان مذهب اهل بیت(ع) از سوی آن‌ها، اکنون وضعیت شیعیان در این کشور بسیار تأسف‌بار است.

ترس از گسترش تشیع؛ علت حملات ارتش نیجریه به شیعیاناین شاگرد شیخ زکزاکی در ادامه به هدف اساسی ارتش نیجریه از حملات و تحت فشار قراردادن شیعیان این کشور اشاره کرد و گفت: هدف و انگیزه اصلی اقدامات ارتش نیجریه در حمله به شیعیان و تحت فشار قرار دادن آنها، ترس از گسترش تشیع در این کشور است.

وی افزود: گسترش مذهب تشیع در نیجریه و برخی کشورهای آفریقایی همچون نیجر و کامرون خشم وهابیون را برانگیخت که در پی این ترس دست به اقدامات سرکوب‌گرانه و وحشیانه زدند.

مصطفی محمد افزود: ما شیعیان مراسم مختلفی از قبیل عاشورا و اربعین امام حسین(ع) را داریم و این امر برکسی پوشیده نیست، و ما شاهد حضور میلیونی شیعیان به مناسبت اربعین حسینی در «زاریا»، مهمترین شهر شیعه‌نشین نیجریه بودیم که شبیه این تجمع گسترده را در کربلای معلی شاهد هستیم.

وی افزود: این تجمع گسترده و برگزاری این مراسم مذهبی عاملی در برانگیختن خشم و کینه وهابیون شد به طوری که واکنش آنها در رسانه‌های نیجریه منعکس شد و وهابی‌ها بر ضرورت منع تجمع مسالمت‌آمیز شیعیان تأکید و مدعی شدند که در صورت ادامه این روند، نیجریه به یک کشور شیعی تبدیل خواهد شد!

مصطفی محمد در پایان این گفت‌وگو عنوان کرد: اصرار وهابیان بر ممنوعیت تجمع مسالمت‌آمیز شیعیان در نیجریه حتی پس از آزادی علامه شیخ ابراهیم یعقوب زکزاکی برای جلوگیری از گرایش بیشتر شهروندان نیجریه به مذهب تشیع ادامه خواهد داشت.

یادآور می‌شود، بامداد ۲۲ آذر / قوس سال گذشته، نیروهای ارتش نیجریه در یک برنامه از پیش تعیین شده به سه مرکز تجمع شیعیان این کشور شامل محل اقامت و منزل «شیخ ابراهیم زکزاکی»، رهبر جنبش اسلامی نیجریه در محله گیالسو شهر زاریا، حسینیه بقیه الله و دارالرحمه در شهر زاریا یورش بردند.

این حمله در مراسم تغییر پرچم‌های سیاه با پرچم‌های سبز که روی آنها عبارت «لبیک یا رسول الله» درج شده بود، به مناسبت حلول ماه ربیع‌الاول در حسینیه بقیه الله حادثشد و ارتش نیجریه علاوه بر یورش به حسینه و منزل شیخ زکزاکی در شهر زاریا، ‌به دفاتر مرکزی شیعیان در شهر سوکوتو نیزحمله کرد.