قطعی برق در نوار غزه که به امری رایج بدل شده است باعثمی‌شود ساکنان این باریکه ساحلی از دسترسی به آب سالم محروم بمانند.

به گزارشMuslimPressو به نقل از «PressTV»؛ پایگاه خبری «میدل ایست آی» گزارش داد از آنجایی که برق در نقاط مختلف غزه به طور عمده قطع است، استفاده از پمپ‌های آب میسر نبوده و مردم برای دسترسی به آب سالم برای مصارف خانگی به شدت دچار مشکل شده‌اند.

در حالی که سازمان بهداشت جهانی کمینه مصرف روزانه آب برای هر نفر را ۱۰۰ لیتر اعلام کرده است مجموعه‌ای از سازمان‌های انسان‌دوستانه که درباره مسائل آب محور در اراضی اشغالی فعالیت می‌کنند، می‌گویند سرانه مصرف روزانه آب برای هر نفر در غزه به طور میانگین ۷۹ لیتر است اما برخی از ساکنان این منطقه باید به ۲۰ لیتر در روز نیز اکتفا کنند.

با وجود این، سرانه مصرف روزانه آب در اسرائیل ۳۰۰ لیتر برای هر نفر است.

حتی با وصل شدن برق و جریان یافتن آب در لوله‌ها این آب برای مصرف انسان مناسب نیست.

«جوزف آگوتان»، نماینده یک سازمان سوئیسی مستقر در غزه گفت ۹۶ درصد از آب موجود در سفره آب زیرزمینی غزه به «نیترات» و «کلرید» آلوده است.

تنها یک چهارم از چاه‌های آب غزه از معیارهای سلامت سازمان بهداشت جهانی برخوردارند؛ بر اساس این معیار، میزان کلرید موجود در آب باید کمتر از ۲۵۰ میلی گرم در هر لیتر باشد. میزان کلرید در برخی از چاه‌های آب در این باریکه ساحلی بیش از هزار میلی گرم در لیتر است.

مجموع چاه‌های آب غزه که از معیارهای سلامت این سازمان هم در مورد کلرید و هم در مورد نیترات برخورداند، تنها ۱۴ حلقه(۶/۵ درصد از کل چاه‌های آب در غزه) است.

ساکنان غزه علاوه بر معضل کمبود آب با ویرانی شبکه‌های آبرسانی که در حملات اسرائیل در تابستان ۱۳۹۳ از بین رفتند دست به گریبانند.

بیش از ۱۲۰ هزار نفر از مردم غزه به شبکه‌های عمومی آبرسانی دسترسی ندارند و ۲۳ درصد از غزه به سامانه فاضلاب متصل نیست.

در همین حال، خرابی‌های شبکه برق رسانی و نبود مواد سوختی باعثاز کار افتادن کارخانه‌های تصفیه فاضلاب شده است. نهادهای امدادرسان سازمان ملل اعلام کردند روزانه ۹۰ میلیون لیتر فاضلاب وارد دریای مدیترانه می‌شود.

کارشناسان می‌گویند حصر غزه از سوی اسرائیل و مصر، سطح بالای بیکاری، نبود طرح‌های توسعه و بحران آب ممکن است عواقب وخیم بهداشتی برای ساکنان این باریکه ساحلی به همراه داشته باشد.

سازمان ملل نیز سال گذشته متذکر شد نوار غزه شاید تا سال ۲۰۲۰ به منطقه‌ای غیرقابل سکونت تبدیل شود.

اسرائیل از سال ۲۰۰۷ نوار غزه را تحت محاصره قرار داده است؛ این رژیم با همکاری مصر تمامی گذرگاه‌های منتهی به نوارغزه را مسدود و ورود هر گونه کالا به این منطقه حتی دارو و تجهیزات پزشکی را ممنوع کرده است.