وزیر امور خارجه امریکا در دیدار با دکتر «عبدالله عبدالله»، رئیس اجرایی افغانستان گفت: رئیس اجرایی و رئیس جمهور موفقانه کشور خویش را در یک مرحله حساس و توام با چالش‌ها با در اولویت قراردادن منافع ملی مدیریت می‌کنند.

به گزارشMuslimPressو به نقل از خبرگزاری «صدای افغان(آوا)»؛ آقای جان کری که روز گذشته(شنبه) برای مذاکره و صحبت با رهبری حکومت وحدت ملی و گشایش کمسیون دوجانبه وارد کابل گردید، پس از حضور در این کمیسیون، برای دیدار با رئیس اجرایی کشور به قصر «سپیدار» رفت.

رئیس اجرایی حکومت افغانستان در صحبت‌های خویش از تدویر نشست کمیسیون مشترک میان دو کشور، همکاری‌های متقابل، ‌ تعهد ایالات متحده در عرصه سیاسی، امنیتی، اقتصادی، کمک به زنان، ‌ تامین ثبات، کمک به قوای مسلح، حمایت از روند صلح و قربانی‌های این کشور تشکر نمود و به استحکام و گسترش روابط دوستانه میان دو کشور به عنوان متحدان استراتیژیک تاکید کرد.

عبدالله همچنان در ادامه صحبت‌های خویش افزود: از تعهدات حکومت وحدت ملی در مبارزه با دهشت افگنی، حکومت‌داری خوب، اصلاحات گسترده، ‌ به خصوص اصلاحات در نظام انتخابات کشور و کارمشترک برای بهبود زندگی مردم اطمئنان داد و ابراز امیدواری نمود که همکاری‌های دو کشور در عرصه ی تقویت قوای مسلح افغانستان و مبارزه با دهشت افگنی ادامه یابد.

جان کری در صحبت‌ خویش با تشکر از حکومت و مردم افغانستان گفت که رئیس اجرایی و رئیس جمهور موفقانه کشور خویش را در یک مرحله حساس و توام با چالش‌ها با در اولویت قراردادن منافع ملی مدیریت می‌کنند.

وزیر امورخارجه امریکا در ادامه صحبت‌های خویش علاوه کرد: مبارزه با فساد و اصلاحات انتخاباتی که یکی از اولویت های دکتر عبدالله عبدالله است، ‌ مورد حمایت ما است و برای آینده افغانستان امیدوارکننده می باشد.

جان کری همچنین حمایت همه جانبه خویش را در این نشست از حکومت وحدت ملی افغانستان ابراز داشت.

به گزارشMuslimPress؛ ارتش ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۰۲ میلادی به بهانه مبارزه با تروریسم از زمین و هوا وارد خاک افغانستان شد و پس از سرنگونی حکومت طالبان با ایجاد پایگاه های نظامی جای پای خود را در این کشور و منطقه غرب آسیا محکم کرد.

همچنین دولت واشنگتن طی امضای قرارداری با کابل که به «پیمان امنیتی کابل–واشنگتن» شهرت یافت، حضور خود در این کشور را پس از پایان ماموریت قانونی خود و متحدانش در سال ۲۰۱۴، حفظ کرد.

حضور آمریکا در افغانستان در حالی صورت می گیرد که علاوه بر تسلط این کشور بر معادن پراررش افغانستان، هزاران غیر نظامی از جمله زنان و کودکان نیز در جریان عملیات های نظامی آمریکا و متحدانش کشته شدند.

پس از حضور غربی ها در افغانستان، این کشور به دلیل بحران‌های مختلف، زمینه‌های تهاجم فرهنگی در آن تا حدود زیادی مهیا شده و کشورهای غربی تلاش کرده اند تا از این فرصت بهترین استفاده را ببرند و فرهنگ خود که با فرهنگ سنتی و دینی مردم افغانستان تناقض دارد را در این کشور نهادینه کنند.