احمد، پناهجوی ۷ سالۀ افغان با فرستادن پیامکی و درخواست کمک، جان خود و ۱۴ نفر دیگر را نجات داده است.

به گزارشMuslimPress؛ این تلفن همراه را لیز کِلِگ، امدادگر داوطلب انگلیسی ماه گذشته در کمپ پناهجویان در شهر کالۀ فرانسه به احمد داده بود.

صبح پنجشنبه در حالی که کلگ در کنفرانسی در نیویورک حضور داشت، پیامک احمد به دستش رسید. احمد در این پیام به زبان انگلیسی دست و پا شکسته‌ای نوشته بود: «من به کمک نیاز دارم. راننده اتومبیل را نگه نمی‌دارد. هیچ اکسیژنی در ماشین نیست. من در یک کانتینر هستم. شوخی نمی‌کنم. قسم می‌خورم.»

[caption id = " " align = " aligncenter " width = " ۵۵۵ "]لیز کِلِگ، امدادگر داوطلب انگلیسی[/ caption]

کلگ به سرعت با تانیا فریمن، یکی از اعضای سازمان خیریه کمک به پناهجویان در لندن تماس می‌گیرد و او نیز به پلیس اطلاع می‌دهد.

پلیس با شمارۀ کودک افغان تماس می‌گیرد و با ردیابی موقعیت مکانی آن‌ها متوجه می‌شود که اکنون در داخل کامیونی در منطقه لسترشایر قرار دارند.

منابع پلیس گفتند هنگامی که کامیون را پیدا کردند با ۱۵ پناهجو روبرو شدند که با کمبود اکسیژن دست و پنجه نرم می‌کردند.

فریمن گفت: «زمانی که انتظار می‌کشیدیم تا پلیس این کودک را پیدا کند، بسیار سخت و نفس‌گیر بود.»

او افزود: «من شماره احمد را داشتم و اولین کاری که کردم این بود که کسی را پیدا کنم تا به زبان پشتو صحبت کند تا بتوانیم با احمد مکالمه کنیم. آن‌ها(پلیس) با احمد تماس گرفتند و فهمیدند که در وضعیت اضطراری قرار دارند. سپس موفق شدند از طریق موبایل، آن‌ها را ردیابی کنند.»

یکی از این افراد به اتهام قاچاق غیرقانونی دستگیر شد. افراد دیگر نیز به ظن ورود غیرقانونی به کشور انگلیس بازداشت شدند.

احمد که پلیس نام خانوادگی او را فاش نکرد، در بازداشت حفاظتی به سر می‌برد.

فریمن گفت: «بسیار عجیب است که یک کودک ۷ ساله متوجه می‌شود زندگی‌اش در خطر است و آنقدر حضور ذهن دارد که بداند چه کار باید بکند و بتواند اطلاعات لازم را بفرستد و جان خود و دیگران را نجات دهد. ما امیدواریم از او به خوبی مراقبت شود.»

[caption id = " " align = " aligncenter " width = " ۵۵۵ "]محل اسکان پناهجویان در کالۀ فرانسه[/ caption]

بنا به گفتۀ فریمن، کِلگ و دیگر خیّرین داوطلب در پناهگاه کاله تعداد زیادی تلفن همراه به کودکان داده بودند تا بتوانند در مواقع اضطراری از آن‌ها استفاده کنند.

برخی از کودکانی که به این کمپ پناه می‌آورند، بی‌سرپرست هستند و بسیاری از آنان نیز از کشورهای جنگ‌زده فرار کرده‌اند.

هفتۀ گذشته یک سازمان خیریه انگلیسی اعلام کرده بود حدود ۱۳۰ کودکِ پناهجویِ بی سرپرست پس از تخریب بخش‌هایی از پناهگاههای موقتِ اردوگاه «جنگلِ» کاله در فرانسه، ناپدید شده‌اند.

به گزارش این سازمان، در مجموع ۴۴۳۲ بزرگسال و ۵۱۴ کودک، که ۲۹۴ تن از آنها بی سرپرست هستند، هنوز در جنگل کاله زندگی می‌کنند.

افرادی که در این اردوگاه زندگی می‌کنند اغلب از کشورهای خاورمیانه، شمال آفریقا و همچنین افغانستان هستند و امید دارند که از طریق بندر کاله راهی انگلیس شوند.