سرکنسول ایران در هرات، نوار مرزی میان دو کشور افغانستان و ایران را نوار صلح و دوستی دانست و از مقامات جمهوری اسلامی افغانستان خواست تا جلوِ رفت و آمدهای غیر قانونی به جمهوری اسلامی ایران را بگیرند.

به گزارشMuslimPressو به نقل از خبرگزاری «صدای افغان(آوا)»؛ «محمود افخمی رشیدی»؛ سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در ولایت هرات افغانستان در مورد حادثه ی اخیری که پس از ورود غیر قانونی شماری از شهروندان ولسوالی «کهسان» هرات به داخل خاک ایران صورت گرفت و چندین کشته و زخمی برجای گذاشت، می گوید که این رویداد پس از آن صورت می گیرد که افراد مذکور قصد عبور از مناطقی را داشتند که محل رفت و آمد گروه‌های تروریستی – تکفیری می باشد.

او گفت که افراد مذکور به فیر هوایی مرزبانان ایران توجه نکرده و از محل متواری شده اند.

این دیپلمات ایران در افغانستان گفت که مرزبانان کشورش بنا بر دستور مقامات بلندپایه، موظف به حفظ امور امنیتی نوار مرزی می‌باشند و این تدابیر پس از گسترش فعالیت‌های گروه‌های تروریستی – تکفیری روی دست گرفته شده است.

وی ضمن ابراز تاسف در مورد رخ دادن این حادثه از مقامات افغانستان می خواهد تا جلوِ رفت و آمدهای غیر قانونی از نوار مرزی را بگیرند.

افخمی نوار مرزی میان دو کشور افغانستان و ایران را نوار صلح و دوستی عنوان کرد و افزود که دو کشور باید تلاش کنند تا این نوار مرزی در امنیت کامل به سر ببرد.

با اینحال مسئولان کنسولگری ایران در هرات همواره گفته اند که روزانه برای ۵۰۰ تن از شهروندان افغان در غرب کشور ویزا صادر می کنند و دیگر جایی برای رفت و آمدهای غیر قانونی از مرز باقی نمی ماند.

این در حالی است که همه روزه شاهد رفت و آمدهای غیر قانونی شهروندان افغان به خاک ایران هستیم.

نبود کار، امنیت، نداشتن امید به آینده از جمله مواردی می تواند باشد که باعثگسیل شدن شهروندان افغان به سمت جمهوری اسلامی ایران می شود.