شورای شهر فلورانس ایتالیا تأیید کرد که در حال بررسی طرح‌های ساخت یک مسجد اعظم در این شهر است.

به گزارشMuslimPressو به نقل از پایگاه خبری «thelocal. it»، این مسجد در صورت ساخت به عنوان یک مرکز بزرگ فرهنگی اسلامی فعالیت خواهد کرد و خانه جدیدی برای نمازگزاران مسلمانی خواهد بود که دیگر مسجد مرکزی این شهر با گنجایش ۱۰۰۰ نفر ظرفیت پذیرایی از آنان را ندارد.

فلورانس متعهد شده تا یک مسجد بزرگ در مرکز تاریخی خود برای مسلمانان بسازد که برخی از آنان در حال حاضر در یک گاراژ قدیمی ۴۰۰ متری اعمال عبادی خود را به جای می‌آورند.

شورای شهر همچنان در حال ارزیابی امکان ساخت این مرکز فرهنگی اسلامی و محل عبادی بزرگ در زمینی به مساحت ۷ هزار متر مربع است.

علاوه بر آن، اعضای جامعه مسلمانان فلورانس، که از این طرح استقبال کرده‌اند، هفته گذشته نیز با مسئولان شورای شهر دیدار کرده و امکان انتقال به یک مکان ۸۰۰ متری در مرکز تاریخی شهر را بررسی کرده‌اند.

مطالعات امکان‌سنجی در حال حاضر در حال انجام است و شورای شهر وعده داده که مسلمانان ظرف یک ماه آینده یک مکان جدید خواهند داشت.

عزالدین الزیر، امام جماعت فلورانس گفت: مسجد ما که یکی از سه مکان عبادی مسلمانان فلورانس است دیگر پاسخگوی جمعیت بزرگ نمازگزاران به ویژه در مراسم روز جمعه نیست و جمعیت ناچاراً به خیابان‌ها کشیده می‌شود.

به گفته الزیر، شهر فلورانس محل زندگی ۳۰ هزار مسلمان و مکان مناسبی برای ساخت این مرکز فرهنگی اسلامی است.

طرح ساخت این مسجد اعظم در حالی مطرح شده که بحث‌های داغی در ایتالیا در مورد ساخت مساجد مطرح است. سال گذشته راستگرایان منطقه لمباردی ایتالیا قوانینی موسوم به قوانین ضدمسجد ارائه کردند که هدف آن محدود کردن ساخت مساجد جدید در این کشور و نظارت بر فعالیت مساجد کنونی بود.