سمیناری تحت عنوان «ماهیت های واقعی تروریزم، بررسی علل وعوامل آن» با هدف بررسی علل وعوامل اصلی افراطیت و تروریزم درجهان به خصوص در افغانستان، برگزار شد.

به گزارشMuslimPress؛ طی سمیناری تحت عنوان «ماهیت های واقعی تروریزم، بررسی علل وعوامل آن» که روز(یکشنبه ۱۵حمل / فروردین) با حضور علما، دانشمندان، شخصیت های سیاسی و فرهنگی و اقشار مختلف مردم از سوی مجمع فرهنگی و فرهنگی «والعصر» برگزار شد، علل وعوامل اصلی افراطیت و تروریزم درجهان به خصوص در افغانستان در کابل به بحثو بررسی گرفته شد.

کارشناسان در این سمینار، فقر و بیکاری، عدم آگاهی از دین و توطئه غربیها را از عوامل عمده افراطیت و افزایش پدیده تروریزم در دنیای اسلام عنوان کردند.

سخنرانان دراین سمینار اظهارداشتند: هرچند کشورهای غربی اکثراً در تقویت و حمایت گروه های تروریستی به نحوی دست دارند، اما اسرائیل کارخانه تولید تروریزم درجهان است.

آنان تاکید کردند که غربیها با تقویت افراطیت و پرورش تروریزم، نوع از اسلام ستیزی را به راه انداخته است و با ایجاد اختلافات قومی و مذهبی در کشورهای اسلامی، به خصوص خاورمیانه می خواهند تیشه به ریشه اسلام بزند.

اما به گفته این تحلیلگران، دشمنان باید بدانند که افغانستان با کشورهای خاورمیانه وعربی متفاوت است و هیچگاه دشمن در این خاک به هدف خود نمی رسد، زیرا شیعه و سنی متحد هستند و نسبت به دشمنان بیرونی دیدگاه واحد و مشترک دارند.

درهمین حال «احمدعلی محمدی» نماینده مردم درشورای ولایتی کابل گفت: امروز مردم مسلمان افغانستان را دو پدید خطرناک تهدید می کند یکی افراطیت و دیگر دموکراسی غربی.

به گفته او، افراطیت جان و مال مردم را می گیرد و دموکراسی غربی عزت و شرف مردم و حجاب زنان را می گیرد.

محمدی، با بیان اینکه اسلام کاملترین دین درمیان ادیان الهی می باشد علاوه کرد: مسلمانان زمان می توانند دربرابر افراطیت و تروریزم ایستادگی کنند که درقدم اول مبانی دینی و اعتقادی خود را تقویت کرده و پاسخگوی هرگونه شبهات باشند.

محمدی همچنان تاکید کرد: اگر مردم مسلمان افغانستان به قرآن عمل کنند و دستورات این کتاب آسمانی را درجامعه خود حاکم بسازند هیچگاه به ضعف و ناتوانی کشانده نمی شود و هیچ گروهی نمی تواند برسرنوشت این ملت حاکم شود

«ضیاء الحق امرخیل» رئیس «انجمن ثبات ملی» افغانستان نیز در این سمینار گفت: مردم افغانستان هر روز قربانی تروریزم هستند، افزود: بی عدالتی، بی سوادی و مداخلات بیش از حد خارجیها در این اواخر، ازعوامل عمده افزایش تروریزم درکشور به شمار می رود.

امرخیل افزود: در حال حاضر استخبارات منطقه و جهان برای به دست آوردن منافع و مقاصد شوم خود تلاش دارند تا با دامن زدن علایق قومی و مذهبی نا امنیها را درکشور افزایش دهند.

او تاکید کرد که مردم افغانستان باید هوشیار باشند و از تجربه های گذشته بهره گرفته و نگذارند که سیاستهای قومی و مذهبی بالای آنان حاکم شود.

امرخیل با بیان اینکه مردم افغانستان یک مذهب دارند و آن دین مقدس اسلام است، افزود: هرچند پیروان مذاهب مختلف درکشور وجود دارند، اما مشترکات به قدری زیاد است که درهیچ شرایطی نمی توان از آن چشم پوشی کرد و این درحقیقت نقطه ی اتحاد مردم است.

او، از تمام مردم افغانستان خواست که درشرایط کنونی ایجاب می کند که پیروان تمام مذاهب دست به دست هم بدهند و اختلافات در فروعات را کنار بگذارند و اساسات اسلام و فرهنگ قرآن را تقویت کنند