معاون وزیر امور خارجه ایران می گوید: توان موشکی ایران موضوع امنیت و دفاع کشور ما است و در این باره شوخی نداریم و در مذاکرات هم در این باره به هیچ وجه مذاکره ای نداشتیم.

به گزارشMuslimPressو به نقل از «IRIBNEWS»؛ سید عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران در یک گفتگوی تلویزیونی گفت: به گفته عراقچی، آمریکایی ها در مذاکرات انتظارات عجیب و غریبی درباره مسئله موشکی داشتند اما به هیچ نرسیده اند.

وی تاکید کرد: توان موشکی ایران موضوع امنیت و دفاع کشور ما است و در این باره شوخی نداریم و در مذاکرات هم در این باره به هیچ وجه مذاکره ای نداشتیم به گونه ای که حتی خانم شرمن مدام این بحثرا مطرح می کرد و ما نیز تهدید کردیم که میز مذاکره را در این صورت ترک می کنیم و عملاً نیزاین کار را کردیم تا آنها نیز به این نتیجه رسیدند که موضوع موشکی را مطرح نکنند زیرا دفاع ما منوط به موشک های ماست و مورد مصالحه و مذاکره و طرح نیست.

عراقچی با بیان اینکه طرح موضوع موشکی و تحریم آن چیز جدیدی نیست یادآور شد: ‌آنها این مسئله را در سال ۸۵ در قالب قطعنامه ۱۶۹۶ در شورای امنیت تصویب کردند و مسئله موشکی را به هسته ای گره زدند.

وی گفت: درباره تست موشک ها همه دیدند که شورای امنیت اخیراً با آمریکایی ها همراهی نکرد چرا که سندی در دست نیست که این موشک ها برای حمل کلاهک باشد بنابراین تست آن خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ نیست.

عراقچی افزود: آنها چون از شورای امنیت نا امید شدند هر شرکت یا فرد را به فهرست سیاه تحریم ها اضافه کردند.

رئیس ستاد اجرای برجام در پاسخ به این پرسش که آیا این تحریم لغو برجام نیست گفت: تشخیص آن به عهده هیات نظارت بر برجام است و این هیات باید به نتیجه ای برسد و بگوید که عکس العمل ما در این باره چیست بنابراین ما موضوع را به هیات برای اظهار نظر گزارش کردیم.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام گفت: ما قانون روادید آمریکا را نقض برجام می دانیم و بر سر آن با آمریکایی ها دعوا داریم.

عراقچی در ادامه افزود: ما این موضوع را به اطلاع آمریکایی ها رسانده ایم و آنها نیز گفته ایم و به همین علت رئیس جمهور آمریکا بخشی از این قانون را استثنا کرد هرچند در داخل کشور تاکنون آژانس های گردشگری اعتراضی نکرده اند که این مسئله باعثتداخل و یا ممانعت از ورود گردشگران به کشور شده است و شرکت های گردشگری از افزایش ورود مسافران خارجی به ایران می گویند.

وی افزود: ‌ ما در زمان تصویب این قانون شاهد ارسال نامه آقای کری به وزیر امور خارجه بودیم که می گفت ما اجرای موفقیت آمیز برجام را مثل گذشته تعهد می کنیم.