در پی لفاظی های نامزد های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا علیه مسلمانان، مقامات این کشور نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و آن را در صورتی که برای تامین امنیت ملی آمریکا در تقابل باشد، عملی «اشتباه» و «شرم آور» عنوان کردند.

به گزارشMuslimPress؛ «جاش ارنست»، سخنگوی کاخ سفید، رجز خوانی های نامزدهای جمهوریخواه ریاست جمهوری آمریکا ضد مسلمانان را در صورتی که پای حفاظت از مردم آمریکا در میان باشد، اشتباه خواند و گفت: سخنان و پیشنهادهای برخی از نامزدها به گونه ای است که با تلاش برای تامین امنیت ملی آمریکا در تقابل قرار می گیرد.

جاش ارنست، در کنفرانس خبری روز گذشته(دوشنبه) در کاخ سفید و در پاسخ به شرم آور خواندن رجزخوانی های نامزدهای جمهوریخواه ریاست جمهوری آمریکا ضد مسلمانان از سوی جان کری، وزیر امور خارجه گفت خود رئیس جمهور هم این رجزخوانی ها را که از قضا از همه ی نامزدهای جمهوری خواه شنیده شده است مستقیم با ارزش های ما در تضاد می داند. ارزش هایی که آمریکائیها نسل به نسل برای آن جنگیده و جان باخته اند. این رجزخوانی ها همچنین در جایی که پای حفاظت از مردم آمریکا در میان است اشتباه هستند و وقتی که فردی فرمانده کل قوا باشد بویژه این رجزخوانی ها دردسر سازتر است. سخنان و پیشنهادهای برخی از نامزدها به گونه ای است که با تلاش برای تامین امنیت ملی آمریکا در تقابل قرار می گیرد.

[caption id = " attachment _ ۷۲۰۲۷ " align = " aligncenter " width = " ۴۶۰ "]«جاش ارنست»، سخنگوی کاخ سفید[/ caption]

سخنگوی کاخ سفید درباره واکنش دونالد ترامپ به سخنان رئیس جمهور اوباما در زمینه ی اعمالی سیاستی باز در قبال آوارگان سوری گفت: «آوارگانی که قصد دارند وارد خاک آمریکا شوند باید برنامه ۲۴ ماهه ای را بگذرانند و لذا ورود آواره به خاک آمریکا از ورود دیگر گروه ها بسیار سخت تر است. این افراد به صورت شخصی مصاحبه می شوند. درباره پیشینه ی آنان بررسی هایی بدست ارتش و دستگاه های اطلاعاتی آمریکا صورت می گیرد.»

لازم به ذکر است که «جان کری»، وزیر امور خارجه آمریکا طی سخنانی، کمپین‌های انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا را شرم آور خوانده و با انتقاد از مناظره‌ انتخاباتی نامزد های انتخابات ریاست جمهوری این کشور، گفت: باید بگویم که این نوع صحبت‌ها برای کشور ما خجالت آور و شرم آور است.

اگرچه جان کری به صورت مشخصی نامی از نامزدی نبرده اما به نظر می رسد که منظورش «دونالد ترامپ»، نامزد پیشروی جمهوری خواهان است که اخیرا در کمیپن‌های انتخاباتی‌اش مخالفت خود را با ورود مهاجران مسلمان به آمریکا اعلام کرده و باعثخشم بیش از حد شده بود.

همچنین، «باراک اوباما»، رئیس جمهور آمریکا نیز روز گذشته از رسانه های کشورش خواست تا برخی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری این کشور را که آشکارا دروغ می گویند و تبلیغات انتخاباتی‌شان با هیچ عقل سلیمی جور در نمی آید، رسوا کنند.