«مقتدی صدر»، روحانی صاحب نفوذ شیعه عراق، با ورود به منطقۀ سبز بغداد به جمع هوادارانش که به فساد دولتی در این کشور اعتراض کرده اند، پیوست.

به گزارشMuslimPressو به نقل از «PressTV»؛ «مقتدی صدر»، روحانی صاحب نفوذ شیعه عراق همراه محافظانش برای تحصن وارد منطقۀ سبز عراق، که تحت تدابیر امنیتی شدید قرار دارد، شده است.

هواداران صدر بیش از یک هفته است که مقابل ورودی‌های منطقه سبز بغداد، که محل استقرار نهادهای دولتی است، در اعتراض به فساد دولتی تحصن کرده و خواستار اجرای اصلاحات در عراق هستند.

[caption id = " attachment _ ۷۱۸۹۸ " align = " aligncenter " width = " ۳۸۵ "]تصویر معترضانی که مقابل دروازه های منطقه سبزِ بغداد چادر زده اند[/ caption]

مقتدی صدر به پیروان خود دستور داده است مقابل دروازه‌های منطقه سبز که شامل، مجلس، سفارتخانه‌ها و دفاتر دولتی است، باقی بمانند.

صدر پیش از این به حیدر العبادی، نخست وزیر عراق هشدار داده بود در صورتی که بسته اصلاحات «متقاعد کننده‌ای» پیشنهاد نکند، اعتراض‌ها به خشونت کشیده خواهد شد.

بر پایه گزارش‌ها «صالح المطلک»، معاون نخست وزیر عراق نیز مقتدی صدر را در این تحصن همراهی می‌کند.

مقتدی صدر، در پیامی گفته بود: «امیدوارم نخست وزیر تا روز شنبه(۷ فروردین / حمل) اصلاحات مورد نظر مردم را با هدف تشکیل یک دولت مستقل تکنوکرات ارائه دهد.»

وی همچنین تهدید کرده است اعضای جنبش خود را از دولت فرا بخواند.

این روحانی شیعه در ۲۳ بهمن / دلو نیز ضرب الاجلی ۴۵ روزه برای نخست وزیر عراق تعیین کرده بود تا متعهد به تشکیل کابینه‌ای تکنوکرات شود.

وی گفته بود اگر عبادی در انجام تعهدات خود قصور کند با رای عدم اعتماد پارلمان روبه‌رو خواهد شد.

عراق در حال حاضر به دلیل هزینه‌های بالای جنگ با گروه تروریستی داعش و کاهش بهای جهانی نفت در تامین بودجه با مشکلات بسیار مواجه شده است.