روسیه اعلام کرد که با وجود خروج بخشی از نیروهای این کشور از سوریه، سامانه موشکی اس ۴۰۰ همچنان در آن کشور باقی می ماند.

به گزارشMuslimPressو به نقل از «العالم»؛ «سرگئی ایوانوف»، رئیس دفتر ریاست جمهوری روسیه روز گذشته(سه شنبه) به خبرنگاران اعلام کرد کشورش تمام تجهیزات لازم برای دفاع از تاسیسات خود دربرابر حملات هوایی، دریایی و زمینی را درپایگاههای این کشور در «طرطوس» و «حمیمیم» سوریه باقی می گذارد.

«ویکتوراوزرف» رئیس کمیته دفاع مجلس روسیه نیز دیروز(سه شنبه) اعلام کرد که حدود هزار نیروی نظامی به همراه سامانه پدافند هوایی اس ۴۰۰ در سوریه باقی خواهند ماند.

آسوشیتدپرس به نقل ازاوزرف گزارش کرد: روسیه حداقل به دو گردان یا به طور کلی به ۸۰۰ نیرو برای حفاظت از دو پایگاه خود در سوریه نیاز دارد. این نیروها به انجام عملیات‌های شناسایی هوایی ادامه خواهند داد. در نتیجه به حضور تعدادی خلبان و خدمه هواپیما نیاز است و کارشناسان نظامی که به ارتش سوریه نیز مشورت می‌دهند، در این دو پایگاه باقی خواهند ماند.

مقام های سوریه دو روز قبل(دوشنبه) اعلام کردند که پس ازموفقیت های ارتش سوریه با همکاری نیروی هوایی روسیه در نبرد ضد تروریسم و بازگرداندن امنیت به بسیاری از مناطق سوریه و افزایش آشتی در این کشور، بشار اسد و ولادیمیر پوتین در تماس تلفنی توافق کردند که نیروهای هوایی روسیه در سوریه کاهش یابند و این اقدام در راستای مرحله کنونی و ادامه آتش بس و همچنین تأکید طرف روس بر ادامه حمایت از سوریه در مبارزه با تروریسم انجام می شود.

پایگاه هوایی روسیه در حمیمیم در بندرلاذقیه یکی از بزرگترین پایگاههای هوایی سوریه به شمار می آید که جنگنده های روسی از آن برای ضربه زدن به مواضع داعش استفاده می کنند.

پایگاه نظامی نیروی دریایی ارتش فدراسیون روسیه درغرب سوریه هم در شهر بندری طرطوس قراردارد که به منظور تعمیر و نگهداری ناوهای جنگی نیروی دریایی روسیه راه اندازی شده است.