سومین کنگره بین المللی شهدای جهان اسلام عصر دیروز(دوشنبه) در باغ موزه دفاع مقدس تهران برگزار شد.

به گزارشMuslimPress؛ سومین کنگره بین المللی شهدای جهان اسلام با محوریت گرامیداشت شهید «احمد اخرواه»، نماد کودک شهید جنگ ۵۱ روزه غزه، عصر دیروز ۱۷ اسفند / حوت با حضور مسئولین ایرانی و میهمانانی از کشورهای لبنان، سوریه، ‌ عراق و یمن در تالار خلیج فارس باغ موزه دفاع مقدس تهران برگزار شد.

هر روز شاهد پر پر شدن کودکان در جهان اسلام و از جمله یمن و سوریه هستیم

در این مراسم، حجت‌الاسلام «مصطفی پورمحمدی» وزیر دادگستری جمهوری اسلامی ایران گفت: تجلیل از شهیدان به معنی تجلیل از حقیقت، انسانیت و مقاومت و دفاع از حقوق ملت‌ها و دفاع از حق مظلوم و دفاع از مبارزه علیه ظلم است.

وی با قدردانی از دبیر کنگره افزود: خوشبختانه ملت ما در همه عرصه‌ها از جمله عرصه جهاد، مقاومت، دفاع از حقوق خود پیشتاز بوده و همیشه علیه استکبار مبارزه کرده‌ و در تجلیل از شهدا نیز پیش قدم بوده‌ است؛ در طول ۳۷ سال که از انقلاب اسلامی می‌گذرد، ما همیشه شهدا اعم از شهدای جنگ را عزیز داشته ایم.

وزیر دادگستری ایران ادامه داد: مظلوم‌ ترین شهدا کودکان شهیدند و ما هر روز شاهد پر پر شدن کودکان در جهان اسلام و از جمله یمن و سوریه شاهد این جنایات هستیم و فرزندان ما قربانی این قساوتها هستند.

پورمحمدی تأکید کرد: ما باید پیام این شهدا را بشنویم و بلندگوی پیام مظلومیت آن‌ها باشیم تا ظالمان سر جای‌شان بنشینند؛ کار ما در حقیقت انجام حمایت و پیام‌رسانی است.

حمایت از کودکان در جهان اسلام از اهمیت ویژه ای برخوردار است

«محمدرضا پاکروان» دبیر این کنگره نیز در سخنانی گفت: سومین کنگره شهدای جهان اسلام با گرامیداشت یاد شهید «احمد اخرواه» خردسال ترین شهید جنگ ۵۱ روزه غزه برگزار شده است.

وی ادامه داد: در این کنگره حمایت از کودکان در جهان اسلام و توجه معنوی به بیانات رهبر انقلاب اسلامی ایران در مورد کودک کشی های رژیم صهیونیستی و همچنین حمایت و دفاع از حقوق کودکان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

پاکروان تصریح کرد: به دلیل شهادت بیش از ۵۰۰ کودک در غزه و همچنین شهادت بیش از دو هزار کودک در سوریه، یمن و دیگر کشورهای اسلامی، این کنگره امسال نگاه ویژه ای به این موضوع داشته است.

از دیگر برنام های این کنگره اجرای موسیقی، تئاتر، قرائت شعر، پخش کلیپ و بازدید از نمایشگاه کتابی در زمینه حقوق کودک بود که در کنار محل برگزاری این مراسم دایر شده بود.

[caption id = " attachment _ ۷۱۲۲۲ " align = " aligncenter " width = " ۴۱۱ "]سومین کنگره بین المللی «شهدای جهان اسلام» - عکس از خبرگزاری ابنا[/ caption]

همچنین، در این مراسم از خانواده شهدای اقتدار فرهنگی جمهوری اسلامی ایران شهیدان، حجت الاسلام ابراهیم انصاری، صادق گنجی، سیدمحمدعلی رحیمی و سید محمد حسین نواب و شش نفر از فعالان عرصه فلسطین با اهدای لوح تقدیر و تندیس همایش، تجلیل به عمل آمد.

«شهید احمد اخرواه» کودک فلسطینی در حالی که سه دقیقه از تولدش می‌گذشت، در جنگ ۵۱ روزه غزه به همراه مادر ۲۲ ساله و خواهر یک ساله‌اش به شهادت رسید.

[caption id = " attachment _ ۷۱۲۲۳ " align = " aligncenter " width = " ۴۱۱ "]سومین کنگره بین المللی «شهدای جهان اسلام» - عکس از خبرگزاری ابنا[/ caption][caption id = " attachment _ ۷۱۲۲۴ " align = " aligncenter " width = " ۴۱۱ "]سومین کنگره بین المللی «شهدای جهان اسلام» - عکس از خبرگزاری ابنا[/ caption][caption id = " attachment _ ۷۱۲۲۵ " align = " aligncenter " width = " ۴۱۱ "] سومین کنگره بین المللی «شهدای جهان اسلام» - عکس از خبرگزاری ابنا[/caption]