نیروهای ارتش افغانستان بدون هیچ درگیری از مناطق جنوبی این کشور عقب نشینی کرده و همانند برخی شهرها در هلمند، این مناطق را نیز به طالبان واگذار کردند.

به گزارشMuslimPressو به نقل از «خبرگزاری فارس»؛ ارتش افغانستان که به دلیل کمبود نیرو، افزایش تعداد فراری‌ها و میزان بالای حوادثدر این کشور به ستوه آمده‌اند، به تازگی پایگاه‌های مرزی در مرکز ولایت «اوروزگان» را ترک کرده است.

این نیروها چندی پیش از مناطقی مانند موسی قلعه و نوزاد در ولایت هلمند نیز خارج شدند. این در حالی است که در طول سالیان گذشته نیروهای خارجی برای دفاع از این مناطق جنگیده‌اند.

با این حال، «محمد اسماعیل» یکی از بزرگان قبیله‌ای در منطقه «موسی قلعه» اعلام کرد: خروج نیروهای ارتش افغانستان و عقب نشینی از مناطق جنگ زده آشکارا به معنای اعتراف به شکست در مقابل پیروزی نیروهای طالبان است.

به گفته وی، این اقدام خیانت به کسانی است که در طول ۱۵ سال گذشته جان خود را در این راه فدا کرده‌اند.

این عقب نشینی نیروهای افغانستانی، نگرانی‌ها را درباره روند کاهش کنترل دولت بر ولایت هلمند افزایش داده است.

فرماندهان افغان با رد این ادعاها اعلام کردند که هیچ گونه توافقی با طالبان در کار نیست و عقب نشینی‌ها تنها یک اقدام تاکتیکی است.

در همین راستا سخنگوی وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد: آنها که انتقاد می‌کنند، در واقع هنر جنگیدن را نمی‌دانند ما نیروهای خود را از ولایت هلمند خارج نمی‌کنیم، بلکه آنها را در راستای افزایش تاثیرگذاری حملات خود علیه دشمن دوباره توزیع می‌کنیم.

همچنین مقامات این کشور اعلام کردند که بسیاری از نیروهای افغان خارج شده برای تقویت کمربند امنیتی در اطراف لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند دوباره اعزام می شوند اما بسیاری از کارشناسان این اظهارات مقامات دولتی را رد می کنند.

اگر چه گمانه زنی‌ها دربار احتمال انجام توافق افزایش یافته است اما طالبان شنبه اعلام کرد، تا زمانیکه نیروهای خارجی کشور را ترک نکرده و حملات خود را علیه مواضع گروه متوقف نکنند، در مذاکرات صلح شرکت نخواهد کرد.

طالبان در دهه ۹۰ میلادی شکل گرفته و به حملات مکرر علیه مقام‌ها و غیرنظامیان در افغانستان و پاکستان متهم است.

اوایل ماه جاری میلادی، ‌ سفیر افغانستان در اسلام‌آباد به یکی از مقام‌های پاکستان گفته بود که مذاکرات بین دولت کابل با شبه نظامیان طالبان ممکن است اواسط مارس سال جاری میلادی صورت گیرد.