مؤسسه اسلامی «pillars۵» گزارشی درباره دیدگاه شهروندان مسلمان بریتانیا درباره اقدامات داعش منتشر کرد.به گزارشMuslimPress؛ مؤسسه اسلامی «pillars۵» در بریتانیا به تازگی با انتشار گزارشی اعلام کرد: بیش از ۹۰% از مسلمانان انگلیس که در مشاغل عالی فعالیت دارند، بر این باورند که «داعش» یک دولت مشروع و قانونی نیست و اقدامات این گروه در تضاد با ایده‌ها و عقاید مسلمانان است. در این گزارش آمده است: کشتن افراد بی‌گناه توسط داعش اقدامی غیرشرعی است؛ چرا که اسلام پیام بخشش و عدالت میان افراد صرف‌نظر از دین، نژاد و سطح اجتماعی افراد را ترویج می‌دهد.

مؤسسه اسلامی «pillars۵» از طریق انتشار این گزارش تلاش کرده که معیارهای میانه‌روی و اعتدال در اسلام را که مورد تأیید مسلمانان برجسته بریتانیا اعم از ائمه مساجد، پژوهشگران، پزشکان، روزنامه‌نگاران و وبلاگ‌نویسان است، ارائه دهد.

پیتر بیگ سرگیل، ناظر این گزارش در این باره گفت: نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که مسلمانان بریتانیا در مبانی و اصول اساسی اسلام و چگونگی اجرای آن اتفاق نظر زیادی دارند.

وی افزود: همچنین، ۹۷ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی تأکید کردند که اسلام آخرین دین آسمانی است و پروردگار متعال، آفریننده هستی است و شریکی ندارد.

پیتر بیگ سرگیل تصریح کرد: اکنون در بریتانیا قراردادن مسلمانان در فهرست تروریست‌ها و افراط‌گرایان به امری رایج و یک قاعده تبدیل شده و این امر باعثشکل‌گیری افکار و ایده‌هایی نادرست درباره اقلیت مسلمان این بخش از جهان شده است.

ناظر این گزارش عنوان کرد: این گزارش به سیاستمداران و فعالان رسانه‌ای کمک می‌کند تا اعتقادات دینی اکثریت مسلمانان را بهتر و صحیح‌تر درک کنند.

وی اضافه کرد: هدف از تهیه این گزارش، ارائه منابعی درباره معیارهای صحیح اسلام برای رسانه‌ها، دانشگاهیان و سیاستمداران است.

گفتنی است، علی‌رغم تلاش‌های اقلیت‌های مسلمان بریتانیا برای از بین بردن افکار نادرست درباره اسلام، اخیرا گفتمان ضداسلامی در این بخش از جهان افزایش یافته است.