پس از آنکه «شورای همکاری خلیج فارس» طی صدور بیانیه ای، حزب الله لبنان را در لیست گروه های تروریستی قرار داد، فعالان حقوقی و سیاسی تونس ضمن محکومیت این اقدام، خواهان برکناری وزیر کشور تونس به دلیل رأی مثبت وی به این بیانیه شدند.

به گزارشMuslimPressو به نقل از المیادین؛ با وجود آنکه وزارت خارجه تونس به صورت رسمی موضع این کشور را درباره حزب الله اعلام کرده است، ولی همچنان بیانیه وزرای کشور اتحادیه عرب با عنوان تروریستی اعلام کردن حزب الله بازتاب های گسترده ای در محافل سیاسی و حقوقی تونس دارد و فعالان حقوقی و سیاسی این کشور این بیانیه را محکوم و تاکید می کنند حزب الله یک جنبش مقاومت است.

شماری از جوانان تونسی با برگزاری تظاهراتی از پارلمان این کشور خواستند تا از وزیر کشور تونس به دلیل امضای بیانیه وزرای کشور اتحادیه عرب بازخواست کند. این جوانان تاکید کردند این بیانیه همسو با خواسته های ملت تونس نبوده است.

آن ها در این تجمع ضمن تأکید بر اینکه، مقاومت به معنای حاکمیت ملی است، بیانیه وزرای کشور اتحادیه عرب و آشفتگی در دستگاه های دولتی تونس را محکوم کرده و خواهان برگزاری وزیر کشور تونس شدند.

«شمس الدین الرویسی» رئیس جمعیت مقاومت تونس در این تجمع گفت: ما فکر می کنیم وزیر کشور تونس در این بیانیه دست دارد و این اقدام وی به معنای موضع ملت، پارلمان و دولت تونس نیست. ما خواهان برکناری و بازخواست وزیر کشور هستیم.

فعالان نهادهای مدنی در تونس از دولت این کشور خواستند تا از اعضای ارشد جنبش حزب الله برای سفر به تونس دعوت کند چرا که تونس سرزمین نیروهای مقاومت بوده و در ضدیت با بیانیه وزرای کشور اتحادیه عرب صادق است.

با وجود آنکه دولت تونس به اشتباه خود پی برد و آن را اصلاح کرد ولی خشم و غضب نهادهای مدنی تونس هنوز آرام نشده است.

همچنین، انجمن تسامح در تونس، طی برگزاری همایشی تحت عنوان «حزب الله یک جنبش مقاومت» بیانیه وزرای کشور اتحادیه عرب درباره حزب الله و توصیف آن به عنوان یک سازمان تروریستی را محکوم کرد.

«صلاح المصری» رئیس انجمن تسامح در تونس گفت: حزب الله یک جنبش مقاومت بوده که عین ماهیت آن است و ما می خواهیم این واقعیت را برای مردم اثبات کنیم و مشکلات ملت سوریه نیز به دلیل مقاومت است. حزب الله برای دفاع از فلسطین به سوریه رفته است.