وزارت کشور انگلیس اعلام کرد که تصمیم تعلیق اخراج پناهجویان افغان از این کشور لغو شده است و حتی افرادی که از ولایت‌های ناامن درخواست پناهندگی داده‌اند نیز باید به کشورشان بازگردند.

به گزارشMuslimPressو به نقل از روزنامه «ایندپندنت» انگلیس،؛ «ترزا می» وزیر کشور انگلیس پس از مبارزه مهم قضایی موفق شد، تصمیم تعلیق اخراج پناهجویان افغان از کشورش را لغو کند.

این تصمیم در حالی مطرح می‌شود که سال گذشته میلادی در زمینه تلفات غیرنظامی در افغانستان خونین‌ترین سال محسوب می‌شد.

بر اساس این تصمیم، دادگاه عالی انگلیس اظهار داشت که برخی از ولایت‌های افغانستان ناامن است اما شهر کابل پایتخت این کشور به اندازه کافی برای بازگشت پناهجویان امن است.

در ماه آگوست سال ۲۰۱۵ میلادی، باوجود نگرانی‌ها برای بازگشت پناهجویان افغان به کشورشان، اخراج آنها از انگلیس به حالت تعلیق در آمد.

در حال حاضر بر اساس تصمیم جدید دولت انگلیس، افغانستان کشوری امن محسوب می‌شود و پناهجویان افغان از این کشور اخراج می‌شوند.

همچنین هواپیماهایی برای اخراج پناهجویان افغان به کشورشان در نظر گرفته شده‌‌ است.

وزارت کشور انگلیس اعلام کرد که حتی آن دسته از افغانستانی‌هایی که از ولایت‌های ناامن هستند نیز می‌توانند در کابل زندگی کنند.

«توفیق حسین» وکیل یکی از پناهجویان افغان در انگلیس که هنگام تقاضای پناهندگی در سال ۲۰۰۷ میلادی فقط ۱۴ سال داشت، گفت: با نفوذ افراد گروه تروریستی داعش و افزایش حملات طالبان، خطر درگیریهای داخلی در افغانستان افزایش یافته است. در چنین شرایطی ما از مبارزه به خاطر موکلین خود دست نخواهیم کشید.

«عالمی بلخی» وزیر مهاجرین افغانستان نیز در گفت‌وگو با مقامات انگلیس در مورد اخراج پناهجویان کم سن و سال افغان از این کشور گفته است که تعداد زیادی از این افراد در زمان ورود به انگلیس کمتر از ۱۸ سال داشتند و اکنون در مورد وضعیت افغانستان اطلاعی ندارند که این مسئله می‌تواند باعثمشکلاتی شود، انگلیس باید به این افراد پناهندگی دهد.

تصمیم اخیر انگلیس درست یک هفته پس از آن صورت گرفت که وزارت کشور آن اعلام کرد؛ تقاضای پناهندگی افراد زیر ۱۸ سال بدون همراهی قیم در سال گذشته میلادی ۵۶ درصد افزایش داشته است که از جمله ۳۰۴۳ تقاضای پناهندگی، ۶۵۶ یا ۲۱ درصد آن توسط کودکان افغان ارائه شده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم