مرکز تحقیقات امنیت ملی دانشگاه تل آویو پژوهش جدیدی را درباره طبیعت روابط بین رژیم صهیونیستی و رژیم سعودی منتشر کرد.

به گزارشMuslimPressو به نقل از «المسیره»؛ مرکز تحقیقات امنیت ملی دانشگاه تل آویو پژوهش جدیدی را درباره طبیعت روابط بین رژیم صهیونیستی و رژیم سعودی منتشر کرد.

بر اساس این پژوهش هدف اصلی از طرح ابتکار صلحی که رژیم سعودی برای حل تنش فلسطینیان و اسراییلی ها ارائه کرد، بهبود موضع ریاض در مقابل واشنگتن بعد از حوادثسپتامبر سال ۲۰۰۱ منجر شد. در این پژوهش آمده است عربستان و اسراییل درباره مسایل مختلفی از جمله مسایل مربوط به ایران به طور مستمر و سری در حال ارتباط و رایزنی هستند. همچنین شرکت های اسراییلی به کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس مشاوره های امنیتی می دهد. شرکت های اسراییلی در زمینه آموزش نیروهای ویژه و مجهز کردن آنان به سامانه های فناوری های پیشرفته نیز به این کشورها کمک می کند. همچنین بین مقامات بلندپایه دو طرف سعودی و اسراییلی دیدارهای محرمانه و مستمری وجود دارد.

بر اساس این پژوهش، اسراییل سیاست صادرات سلاح به کشورهای شورای همکاری خلیج فارس را تسهیل کرده و از آزادی کاملی در فروش محصولات و تولیداتش به این کشورها برخوردار است؛ مشروط بر اینکه روی آنها «ساخت اسراییل» درج نشود.

این پژوهش همچنین به نقل از روایت سعودی و دیگر کشورهای شورای همکاری خلیج فارس حاکی از آن است که روابط دیپلماتیک علنی با اسراییل در شرایط کنونی نتایجش بیشتر از آن که مثبت باشد منفی خواهد بود؛ زیرا کشورهای عرب حوزه خلیج فارس اکنون روابط محرمانه و سری با اسراییل دارند بدون آن که افکار عمومی عربی را علیه خود به همراه داشته باشند. افکار عمومی عربی عادی سازی روابط با رژیم اسراییل را رد می کند و آن را نمی پذیرد. در این پژوهش به گزارش های اسراییلی درباره سفر اخیر یک هیئت رسمی اسراییلی به ریاض هیچ اشاره ای نشده است. در این پژوهش همچنین به اخباری که خبرگزاری رسمی روسیه «اسپوتنیک» منتشر کرد مبنی بر این که عادل الجبیر وزیر امور خارجه سعودی و مدیر دستگاه اطلاعاتی این کشور به تازگی سفر محرمانه ای به تل آویو داشته اند، هیچ اشاره ای نشده است.

منبع: IRIBNEWS