آمریکا در نظر دارد در صورت شکست طرح آتش بس در سوریه، طرح «ب» که شامل: افزایش نیروهای ویژه آمریکا در سوریه، افزایش کمک و آموزش گروه های مسلح سوری، انتقال کمک های تسلیحاتی و لجستیکی کشورهای دیگر، ایجاد منطقه پرواز ممنوع و ایجاد منطقه امن برای آوارگان است را اجرا کند، تا(براساس این طرح) نظام حاکم بر سوریه غیر نظامیان را هدف قرار ندهد.

به گزارشMuslimPress؛ روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن در شماره دیروز خود نوشت: در حالی که شورای امنیت توافق «توقف درگیری ها» ‌ در سوریه را تصویب کرد، یکی از مقامات کاخ سفید درباره جزئیات طرح «ب» در صورت شکست آتش بس توضیح داد.

توافق آتش بس اولین توافقی است که از زمان آغاز بحران سوریه اجرا می شود و ساعت های آینده، ساعت های سرنوشت ساز به شمار می رود، زیرا مشخص می شود آیا آتش بس تا دو هفته دیگر ادامه می یابد یا خیر.

در همین حال، احتمالا توافق آتش بس بر روند مذاکرات - که قرار در ژنو آغاز شود - تاثیر می گذارد. کمیته عالی مذاکرات(وابسته به گروه های مخالف مورد حمایت سعودی) اعلام کرد، نود و هفت گروه به آتش بس پایبند هستند و اگر نظام حاکم بر سوریه و متحدانش بخواهند برای ادامه درگیری ها تحت عنوان مبارزه با تروریسم از توافق آتش بس سوء استفاده کنند در برابر آنان خواهند ایستاد.

«جورج صبرا»، معاون رئیس هیئت مخالفان سوری در مذاکرات ژنو در گفت و گو با روزنامه «الشرق الاوسط» تصریح کرد زمینه محکمی برای ادامه آتش بس وجود ندارد به ویژه این که روسیه در آن واحد، نقش دشمن و داور را ایفا می کند.

در همین حال، یکی از مسئولان کاخ سفید در مصاحبه با الشرق الاوسط خاطرنشان کرد: باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا گفت و گوهایی داخلی درباره گزینه های مطرح شده در صورت شکست توافق آتش بس انجام داد و طرح «ب»(طرح جایگزین) شامل افزایش نیروهای ویژه آمریکا در سوریه، افزایش کمک و آموزش گروه های مسلح سوری، انتقال کمک های تسلیحاتی و لجستیکی کشورهای دیگر، ایجاد منطقه پرواز ممنوع و ایجاد منطقه امن برای آوارگان است تا نظام حاکم بر سوریه غیر نظامیان را هدف قرار ندهد.

منابع فرانسوی گفتند سخن گفتن درباره «طرح ب» در حال حاضر بی فایده است، زیرا واشنگتن «نمی خواهد در جنگ سوریه بیشتر درگیر شود» و جان کری وزیر خارجه آمریکا بر تغییر موضع گیری ولادیمیر پوتین در قبال بشار اسد رئیس نظام حاکم بر سوریه تکیه کرده است.

منبع: IRIBNEWS